26/01/2023
BEGOU.. LUCKY 12 9 5 8 - 34 -
Χαρμάνι Μιλάνο 7 4 18 16 - 45 -

Πήραν το αίμα τους πίσω οι Χαρμάνι

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκανε καλύτερα και γρήγορα πήραν προβάδισμα 5 πόντων (12-7) με την βοήθεια κυρίως του Σταθόπουλου και του Αθανασόπουλου που βάλανε από 3 και 4 πόντους. Η Χαρμάνι Milano δεν έβρισκε πολλές επιθετικές λύσεις και τα αμυντικά τους προσόντα ήταν αυτά που τους κρατησαν στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα συνέχισαν να κινούνται όπως είχαν, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά και για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι είχε κλείσει αρκετά και οι άμυνες είχαν σκληρύνει κατακόρυφα με αποτέλεσμα το σκορ της περιόδου να είναι (9-4).

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ξεκίνησε στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου καθώς με superstar Τζατζαδάκη που σημείωσε 8 πόντους εκ των οποίων 2 τρίποντα οι Χαρμάνι πήραν κεφάλι 3 πόντων και άρχισαν σιγά σιγά να χτίζουν θεμέλια για την νίκη τους.Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ (26-29).

Από την αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μπήκανε με τέρμα τα γκάζια με πρωταγωνιστές Τριανταφύλλου και Πανουτσόπουλο να έχουν από 5 πόντους έκαστος και να αφήνουν πολύ πίσω τους αντιπάλους τους. Αξιοσημείωτη όμως ήτανε και η προσπάθεια των Begoulucky που με Γκοτσόπουλο προσφέρανε θέαμα με ένα καταπληκτικό μπλοκ και ένα τρίποντο-φαουλ που θύμισαν...Nba.

Πολυτιμότερος παίκτης της Χαρμάνι Milano αναδείχθηκε ο Τζατζαδάκης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

BegouLucky :Αθανασόπουλος 4, Ασημακόπουλος 5 , Αυγερινός Γ. 3 ,Αυγερινός Π. 2, Βάρης 2 ,Γκοτσόπουλος 7 ,Μπάρκουλας 0 , Παυλάτος 2 , Πούλος 2 ,Σταθόπουλος 7

Χαρμάνι Milano :Αρβανίτης 4 ,Ηλιόκαυτος 3 , Δεμερτζίδης 2 , Κακαβάς 0 , Καλογερόπουλος 2 ,Κωνσταντινόπουλος 2, Νικήτας 0 ,Πανουτσόπουλος 4, Παρίσης 0 ,Τζατζαδάκης 14, Τριανταφύλλου 14