08/02/2022
Beer Team 16 8 2 15 - 41 -
Chicago Hulks 8 13 13 11 - 45 -

Πήραν το ντέρμπι οι Chicago Hulks !

Βράδυ Σαββάτου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων, Beer Team (8-2) και Chicago Hulks (8-2) διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης του 7ου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα των αδερφών Τιγγινάγκα, παρότι βρέθηκε στο -10 στα μισά της πρώτης περιόδου, ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και έφτασε δίκαια τις 9 νίκες στο πρωτάθλημα. Σημείο κλειδί για την έκβαση της αναμέτρησης η ευστοχία των φιλοξενούμενων στις βολές (15/18) ! Μόνοι δεύτεροι πλέον οι Hulks που παραμένουν στο κυνήγι των πρωτοπόρων Bonobo BC. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε η Beer Team στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Μαυράκη, που σκόραρε 7 πόντους και 1 τρίποντο, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού και προηγήθηκαν ακόμη και με +10 (15-5). Οι Σπύρος Νάσσου (5π. με 1 τρίπ.) και Αλέξανδρος Τιγγινάγκας (3π.) κράτησαν τους Hulks σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 16-8.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους και μετέπειτα νικητές να ισορροπούν την κατάσταση. Ο Σπύρος Νάσσου συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα της Beer Team, προσθέτοντας ακόμη 5 πόντους στη συλλογή του, ενώ και ο Γιάννης Σιαχάμης (4π.) προστέθηκε στην εξίσωση των διακριθέντων. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια κενά επιθετικά διαστήματα, σκόραραν με τους Γιώργο Κρεκούκη (2π.), Ηλία Θεοδοσόπουλο (2π.), Γιώργο Μεταξά (2π.) και Γιάννη Φίκαρη (2π.) και διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 24-21.

Μετά την ανάπαυλα, το σκηνικό άρχισε να αλλάζει ριζικά. Οι Hulks παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Δέχθηκαν μόλις δύο πόντους, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 2-13 επιμέρους σερί και έδειξαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση. Επιθετικό μπλακ άουτ για την Beer Team, αφού μόνο ο Ανδρέας Μαυράκης κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 26-34.

Ένα γρήγορο 5-0 της Beer Team έβαλε φωτιά στο ματς στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Η τριπλέτα Ηλίας Θεοδοσόπουλος (7π.) – Γιώργος Κρεκούκης (5π.) – Μάριος Μαυράκης (3π.) οδήγησε το ματς στις ειδικές καταστάσεις. Η ψυχραιμία των Hulks, ωστόσο, από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ήταν καταλύτης. Οι Γιάννης Παπαγιαννάκος (4π.), Σπύρος Νάσσου (4π.), Γιάννης Σιαχάμης (2π.) και Γιώργος Μπαντουβάκης (2π.) έβαλαν κρίσιμα καλάθια και σφράγισαν τη νίκη της ομάδας τους.

Στο τέλος του αγώνα, η Beer Team είχε 15/45 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 5/17 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Chicago Hulks είχαν 9/38 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 15/18 βολές ! Μάζεψα 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαγιαννάκος με 8 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 φορές, είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από την Beer Team ξεχώρισε ο Ανδρέας Μαυράκης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Beer Team (Μαυράκης) : Μαυράκης Ανδ. 9 (8 ριμπ., 1 τρίπ.), Βασιλικός 2 (5 ριμπ., 2 ασί.), Κρεκούκης 8 (6 ριμπ.), Θεοδοσόπουλος 11 (6 ριμπ., 1 μπλοκ), Γρατσιάς, Τζατζαράκης (1 μπλοκ), Μεταξάς 4 (6 ριμπ.), Μαυράκης 3 (3 ασί., 1 τρίπ.), Φίκαρης 4 (5 ριμπ.).

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Παπαγιαννάκος 8 (7 ριμπ.), Σιαχάμης 8 (6 ριμπ.,1 τρίπ.), Παρσόπουλος, Τιγγινάγκας Αλ. 5 (1 τρίπ.), Τιγγινάγκας Ν. 3 (1 τρίπ.), Μπαντουβάκης 2 (6 ριμπ.), Καλδέλης (12 ριμπ., 2 κλεψ., 2 μπλοκ), Νάσσου 17 (8 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η ευστοχία των νικητών από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.