26/10/2021
Παντοφlakers 23 8 18 18 - 67 -
Leontario BC 23 14 14 15 - 66 -

Πήραν το ντέρμπυ οι Παντοφlakers !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα  της Development 1, οι Παντοφlakers έσπασαν το ρόδι  , καθώς νίκησαν το μαχητικότατο Leontario με 67-66 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Σκούρα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας τον αγώνα με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποτέλεσε προάγγελο για το τι ακριβώς θα ακολούθησε , καθώς η μια ομάδα διαδεχόταν την άλλη στο προβάδισμα με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει ισόπαλους  με 23-23  .

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα καθ΄ όλη τη διάρκεια του, καθώς προηγήθηκαν , 26-31 και 28-34 , ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με έξι πόντους διαφορά, 31-37  .

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε και αυτό όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ , αφού οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του , αλλά σε κανένα σημείο δεν μπόρεσαν  να αποσπαστούν από τον αντίπαλο τους με μεγαλύτερη διαφορά απ’ αυτή των πέντε πόντων , 42-47, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει μπροστά με 49-51 .

Η  τελευταία περίοδο θύμιζε εν πολλοίς αγώνα πυγμαχίας με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο , καθώς η πρωτοπορία στο σκορ άλλαξε πέντε φορές χέρια ,52-51,52-54,58-56,58-59 και 61-59  με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 1  με 67-66 με μια εύστοχη βολή του Σκούρα ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της αναμέτρησης .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Σκούρας με 14 πόντους , 10 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο φοβερός και τρομερός Παναγιώτης Πλαγιαννάκος είχε 27 πόντους , 7 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι Παντοφlakers είχαν συνολικά  18/40 δίποντα  6/24 τρίποντα , 9/18 βολές , 37 ριμπάουντ , 3 ασίστ , 13 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 12 λάθη . Το Leontario είχε 16/41 δίποντα , 8/18 τρίποντα , 10/16 βολές , 33 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 8 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Παντοφlakers(Πλέσσας): Ζαχαρόγιαννης 21 , Πυρνοκόκης 11 , Πλέσσας  , Κολιοφώτης  , Καριπίδης  , Καμπεράκης 2 , Πατσίκας 15 , Σιαράβας 4 , Σκούρας 14 .

Leontario(Κωνσταντιδέλης) : Αγγέλης 2 , Ζαβιτσάνος 11 , Πλαγιαννάκος 27 , Κορωνάκης 1 , Νανούσης 13 , Κωνσταντιδέλης 11 , Λεστάκης , Χατζησπύρου 4 .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που είχε η αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια της , Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες ! .