22/10/2023
Phoenix BC 17 14 19 24 - 74 -
Respect 21 7 25 24 - 77 -

Πήραν το ντέρμπι οι Respect!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε με τους Respect να έχουν ένα ελαφρή προβάδισμα με σκορ 17-21. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και παίξανε με πάθος κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, δημιουργώντας μια ανταγωνιστική ατμόσφαιρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix BC έδειξαν την αποφασιστικότητά τους και ανέβασαν το επίπεδο της άμυνάς τους. Αυτό τους βοήθησε να ανατρέψουν το παιχνίδι και να καταλήξουν μπροστά με σκορ 31-28 κατά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι παίκτες των Phoenix BC, ειδικά οι Δημητρίου, Τσαπάρας και Παπαβασιλείου, πέτυχαν εντυπωσιακές επιδόσεις στο παρκέ.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε, το τρίτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία και ανατροπές. Οι Respect αντέδρασαν δυναμικά, επιδεικνύοντας την ικανότητά τους στο σκράρισμα και κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν με 50-53. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε έναν αγώνα ψυχολογικής αντοχής, καθώς και οι δύο ομάδες πάλευαν για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση ήταν ασφυκτική. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και αιφνιδιαστικές επιθέσεις, αλλά οι Respect κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να κερδίσουν τον αγώνα με σκορ 74-77. Οι παίκτες της ομάδας Respect, όπως οι Πολύζος, Aξάς και Χατζάκης, απέδειξαν την ψυχραιμία και την επιδεξιότητά τους σε κρίσιμες στιγμές, κερδίζοντας τον αγώνα.

MVP του αγώνα είναι ο Ιάσων Πολύζος ο οποίος πέτυχε Double Double καθώς είχε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Phoenix είναι ο Πέτρος Τσαπάρας ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 22 , Τσαπάρας 15 , Παπαβασιλείου 12 (2) , Καλογεράκης , Πολυνόπουλος , Συμεωνίδης Γ. 3 (1) , Συμεωνίδης 15 Ι. (4) , Παπαδόπουλος 5 (1) , Τζαφέρης 2

Respect: Πολύζος 28 (4) , Ανδρεάδης 7 (2) , Γριδας 2 , Aξάς 18 (1) , Μολυβιάτης 2 , Χατζάκης 12 (2) , Πετρούδης 6 , Γλαντζης 2