72
Retrolls 19 13 14 17 - 63 -
Coble 22 17 13 20 - 72 -

Πήραν το ντέρμπι οι Coble!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Coble καθώς όχι μόνο ήταν σε θέση να πετύχουν καλάθι σχεδόν σε κάθε επίθεση που πήραν αλλά και να παίξουν ωραία άμυνα παίρνοντας έτσι και μια μικρή διαφορά 4 πόντων. Από την άλλη οι Retrolls μπήκαν και αυτοί δυναμικά στο παιχνίδι με τα καλάθια να έρχονται κυρίως από το post , έτσι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και να διεκδικούν την νίκη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν και αυτό στο οποίο οι Coble έδειξαν την διάθεση και το πάθος του διότι οι πόντοι του Παπία με υπέροχες ατομικές ενέργειες και οι πόντοι από τα σουτ του Ντίσλη έδωσαν στην ομάδα την διαφορά την οποία κυνηγούσαν από την αρχή του αγώνα. Η απάντηση των Retrolls ήρθε από τα τα χέρια του Γραμματίκα και τα καλάθια μέσα στο ζωγραφιστό.

Ο ρυθμός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έπεσε καθώς από την μια οι Retrolls με τις βιαστικές επιθέσεις δεν μπόρεσαν να πάρουν τα μέγιστα από την επίθεση , και οι Coble από την άλλη ήθελαν να κρατήσουν την διαφορά σε επίπεσα που θα μπορούσαν να την διαχειριστούν. Ο Φωτακάκης θα είναι αυτός που θα δώσει την λύση στους Retrolls και με τα καλάθια θα φέρει την ομάδα ακόμα πιο κοντά στο σκορ.

Και οι δύο ομάδες έπρεπε να τα δώσουν όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο οποίο οι Retrolls προσπάθησαν με όλη τους την ενέργεια να πάρουν το κάτι παραπάνω από το ματς όμως οι λάθος επιλογές στην επίθεση ήταν αυτές που τους στοίχισαν και έτσι οι Coble μπόρεσαν να φύγουν με αυτή την πολύ δύσκολη νίκη με τελικό σκορ 63-72.

MVP αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Παπίας ο οποίος άγγιξε το double double έχοντας 28 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Retrolls ήταν ο Γιώργος Γραμματίκας ο οποίος παραλίγο και αυτός να πετύχει double double με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Retrolls: Αναγνωστόπουλος 6 (2) , Γραμματίκας 21 (2) , Κεχαγιάς 3 (1) , Ανουσάκης , Τρικαλιώτης 6 (1) , Τσέλιος 9 , Φωτακάκης 12 (1) , Κωνσταντάρας 6

Co-ble: Τζιούφας 5 , Παπίας 28 , Ντίσλης 10 , Αλευράς 2 , Τσιότρας 4 , Κεφαλάς 3 (1) , Κυριακόπουλος , Κατέρης 10 , Παπανικολάου 10

Τι μας άρεσε: Ο υπέροχος ρυθμός που μας χάρισαν οι Co-ble.