16/03/2023
Stefanina Timberwolves 11 21 10 16 - 58 -
Maccabi Tel Axyn 15 17 6 22 - 60 -

Πήραν το ντέρμπι οι Maccabi Tel Axyn!

Οι Maccabi Tel Axyn μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μπόρεσαν να επιβάλουν τον γρήγορο ρυθμό τους για ακόμα μια φορά , όπου σε συνδιασμό με την ευσυοχία τους μπόρεσαν να πάροθν από νωρίς μια διαφορά 4 πόντων. Από την άλλη οι Stefanina Timberwolves δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ.

Τα πράγματα όμως θα αλλάξουν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο οι Stefanina θα βάλουν μπρος τις μηχανές και χάρης τα σουτ του Καλλιώρα και τις όμορφες προσπάθειες του Simovic μπόρεσαν όχι μόνο να πλησιάσουν αλλά και εν τέλη να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο ρυθμός των Tel Axyn έμεινε ίδιος με τον Δαλέση να δίνει τις λύσεις στην επίθεση και να τους κρατάει ζωντανούς.

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε κυρίως από τις πάρα πολλές προσπάθειες και των δύο ομάδων για να μπορέσουν να μπουν μπροστά στο σκορ. Αφενός οι Maccabi προσπάθησαν να τρέξουν το γήπεδο και να πετύχουν εύκολα καλάθια και αφετέρου οι Stefanina με ένα πιο δομημένο μπάσκετ ήθελαν να πάρουν την διαφορά κάτι που στο τέλος πέτυχαν κιόλας.

Από ότι μας έδειξαν οι ομάδες το ματς θα είχε πολύ δρόμο ακόμα καθώς οι Maccabi δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη ακόμα , Περιστεράκης και Δόνος βοήθησαν όσο μπορούσαν στην επίθεση και σιγά σιγά το παιχνίδι έγερνε μπρος στο μέρος τους. Τελικά οι Stefanina δεν μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά και έτσι οι Maccabi κατάφεραν να κλέψουν την νίκη με τελικό σκορ 58-60.

MVP του συναρπαστικού αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Δόνος ο οποίος άγγιξε το double double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Stefanina αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μοίρασε 2 ασίστς.

Stefanina Timberwolves: Simovic 16 (2) , Καλλιώρας 26 , Σταλέντσης 11 , Χουρδάκης 8 , Τσακαλαίδης , Αλβανός , Κυπραίος , Κλώνος 6

Maccabi Tel Axyn: Δερμεντζίδης 6 , Τερζούδης , Καρακασίδης , Δαλέσης 18 (3) , Ιωαννίδης , Περιστεράκης 13 (1) , Βεργίδης , Τσώνης 9 (1) , Ψαρράς 4 , Δόνος 10 (2)