11/11/2022
Patras Orlando Tragic 10 8 11 16 - 45 -
Black Hawks 11 12 13 8 - 44 -

Πήραν το «θρίλερ» οι Patras Orlando Tragic

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο  Promitheas Park, οι Orlando κατάφεραν να αποσπάσουν το ροζ φύλλο από τους  Black Hawks με  σκορ (45-44). Αυτό που χαρακτήρισε το παιχνίδι και έδωσε μια άλλη νότα στην συνέχεια του ήταν η συγκινητική και παράλληλα οσκαρική πρόταση γάμου που έκανε Ο Κατσίβελος στην σύντροφό του στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι ομάδες πήγαιναν καλάθι - καλάθι, αλλά με διάφορα ενός πόντου τα γεράκια πήραν το προβάδισμα με σκορ (10-11).

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ καθώς οι ομάδες έμειναν κοντά.Την διαφορά για τους Black Hawks έκανε ο Γκοργκόλης που σημείωσε 5 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο με (18-23).

Η τρίτη περίοδος θα μείνει σίγουρα αξέχαστη στον Κατσίβελο και την σύντροφό του, καθώς στην αρχή της έγινε η βγαλμένη από ταινία πρόταση γάμου. Δεν άλλαξαν και πολλά στο μπασκετικό κομμάτι, συνέχισαν τα γεράκια να προηγούνται κατά την διάρκεια του ματς, με την βοήθεια του καταπληκτικού Δελέγκου που σημείωσε 7 πόντους και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (29-36)

Στην τελευταία περίοδο στήθηκε πάρτι από τους Orlando με πρωταγωνιστή τον Κανάτα που ντύθηκε... Adebayo και σημείωσε 12 πόντους και κάμποσα ριμπάουντ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο bomber Ροδόπουλος έβαλε ένα  Dame time τρίποντο από το σπίτι του αλλά δεν κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του στην νίκη, αφού ο Μιχαλόπουλος είχε κρύο αίμα και πέτυχε ένα σπουδαίο buzzer beater.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Κανάτας, ο οποίος μέτρησε 21 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Στον αντίποδα, διακρίθηκε ο Κωνσταντίνος Ροδόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 18/64 δίποντα, 0/12 και 9/24 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσαν 11 ασίστ και 13 κλεψίματα, ενώ υπέπεσαν και σε 6 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 12/32 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 2/4 βολές. Πρόσθεσαν ακόμη 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ έκαναν και 17 λάθη.

Οrlando Tragic: Αντωνόπουλος 0, Γοργίας 3, Ευσταθόπουλος 0, Κανατάς 21, Κυριαζής 10, Μιχαλόπουλος 4, Παπαγεωργίου 2, Σαρρής 0, Σιαμπλής 5, Σπηλιωτόπουλος 0

Black Hawks: Γκοργκόλης 10, Δελέγκος 9, Δρακόπουλος 5, Κατσίβελος 2, Λαμπρόπουλος 4, Μπουρδανιώτης 2, Παύλου 0, Ροδόπουλος 12