28/11/2022
Τα Βουνά 14 18 11 9 10 62 -
Net Reapers 10 18 14 10 - 52 -

Πήραν το θρίλερ στην παράταση τα Βουνά

Ακόμα ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έλαβε χώρα στο «Promitheas Park» για το Basketaki Patras Cup, με τα Βουνά να επικρατούν των Net Reapers στην παράταση (62-52, κ.δ 52-52) και να φτάνουν στο δεύτερο ροζ φύλλο τους στη διοργάνωση.

Παρά τις απουσίες και το μικρό rotation, τα Βουνά μπήκαν εξ αρχής αποφασισμένα να τα δώσουν όλα για τη νίκη και με τον Αναστασόπουλο να μπαίνει ζεστός στο ματς και να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έκλεισαν την Α' περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (14-10).

Στο Β' δεκάλεπτο, ο Π. Λιόλιος πήρε τη σκυτάλη για τους τυπικά γηπεδούχους και με συνεχόμενες δικές του επιθετικές ενέργειες, η ομάδα του κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (25-15, στο 15'). Παρόλα αυτά, οι Net Reapers δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο φινάλε του Α' μέρους (32-28).

Στην επανάληψη, με πρωταγωνιστές του Μίχο και Τόλια, οι Net Reapers συνέχισαν την αντεπίθεσή τους, όμως με τον Λιόλιο σε εκπληκτική μέρα και τον Μαραθιά άξιο συμπαραστάτη, τα Βουνά κατάφεραν να διατηρήσουν...βραχεία κεφαλή στο τέλος της Γ' περιόδου (43-42).

Η τελευταία περίοδος τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, ανατροπές. Το μόνο που δεν είχε ήταν...νικητής. Με το σκορ στο 52-52, οι Net Reapers αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Net Reapers υπέστησαν «black out» και δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν ούτε έναν πόντο, κάτι που τα Βουνά δεν άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο και με καθαρό μυαλό και καλές επιλογές, έφτασαν τελικά στη νίκη (62-52).

Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λιόλιος με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Net Reapers, κορυφαίος ήταν ο Ραφαήλ Μίχος, με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα Βουνά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 15/37 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 11/18 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 τάπες και 23 λάθη. Από την άλλη, οι Net Reapers είχαν 13/46 δίποντα, 5/31 τρίποντα και 7/18 βολές. Μέτρησαν επιπλέον, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 13 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 16 λάθη.

ΒΟΥΝΑ: Μαραθιάς 7, Τσιρώνης 0, Λιόλιος 25, Λευθεριώτης 3, Αγγιούς 3, Κουμανιώτης 8, Αναστασόπουλος 16

NET REAPERS: Τόλιας 9, Σεργιάννης 0, Τάκης 2, Σαπουνάς 5, Τζανής Ε. 7, Τζανής Χ. 0, Μίχος 18, Κοκορόπουλος 4, Στιβακτάκης 7

Τι μας άρεσε: Η πληθωρική παρουσία του Π. Λιόλιου σε άμυνα και επίθεση