15/03/2022
Old School 13 21 20 13 - 67 -
Athens Pistols 16 21 19 20 - 76 -

Πήραν τον πρώτο από τους τρεις τελικούς οι Athens Pistols !

Βράδυ Κυριακής στο Athens Sports Hall η Old School (3-10) υποδέχθηκε τους Athens Pistols (8-7) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League. Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων και πραγματικά ποιοτικό μπάσκετ, η ομάδα του Βασίλη Μπαλωμένου ήταν ανώτερη στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε με 67-76. Ένατη νίκη για τους Athens Pistols που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη της τετράδας. Ακολουθούν δύο κρίσιμα ματς απέναντι σε Pi Stoli A και Κέρβερους. Από την άλλη πλευρά, η Old School δεν κατάφερε να αποφύγει τον υποβιβασμό στην Development League.  Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι τυπικά γηπεδούχοι της Old School που προηγήθηκαν προσωρινά με 5-0. Κίμωνας Γκιουλιστάνης (4π.) και Θεοφάνης Γαϊτάνος (7π. με 1 τρίπ.) οδηγούσαν επιθετικά τους μπλε. Στην αντίπερα όχθη, οι Pistols μετά το πρώτο μουδιασμένο τρίλεπτο πάτησαν γκάζι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον, μετέπειτα Betsson mvp, Γιώργο Φασουλάκη που σημείωσε τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Σκορ δεκαλέπτου, 13-16.

Υψηλή παραγωγικότητα και όμορφες φάσεις στο υπόλοιπο του πρώτο ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-21 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οι Νίκος Μαυρίκιος (9π.), Απόστολος Χατζηαργύρης (6π.), Θεοφάνης Γαιτάνος (3π.) και Βλάσσιος Κωστής (3π.) ξεχώρισαν από πλευράς γηπεδούχων, ενώ τις απαντήσεις για λογαριασμό των Pistols έδωσαν οι Βασίλης Καρνάβας (6π.), Γιώργος Φασουλάκης (4π.), Τάσος Δαλίτσικας (4π.), Δημήτρης Ρήγας (4π.) και Βασίλης Μπαλωμένος (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 34-37.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για ακόμη ένα δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετικά και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια διαρκώς. Χατζηαργύρης και Μαυρίκιος προσέθεσαν 6 πόντους έκαστος στις συλλογές τους, ενώ το δίδυμο Φασουλάκης (10π.) – Σταμάτης Ρήγας (6π.) έκανε σχεδόν όλη τη δουλειά για τους Pistols. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-56.

Όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Οι Athens Pistols, όμως, είχαν διαφορετική γνώμη. Με τον Σταμάτη Ρήγα να βάζει κομβικά σουτ (7π. με 2 τρίπ.) και τους Δαλίτσικα (4π.), Δημ. Ρήγα (4π.), Καρνάβα (3π.) και Φασουλάκη (3π.) να είναι άξιοι συμπαραστάτες, η ομάδα του Βασίλη Μπαλωμένου έφτασε στη νίκη. Πάλεψε η Old School που έμεινε από καύσιμα στο τέλος και μοιραία γνώρισε την 11η φετινή ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, η Old School είχε 22/45 δίποντα, 5/13 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψε 28 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 21 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Athens Pistols είχαν 27/50 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 10/12 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Φασουλάκης με 24 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεοφάνης Γαϊτάνος με 18 πόντους, έχοντας 7/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Old School (Ηλιάδης) :  Γαϊτάνος 18 (4 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Γκιουλιστάνης 6 (2 ασί.), Ηλιάδης (6 ριμπ., 2 ασί., 4 κλεψ.), Κωστής 13 (6 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Μαυρίκιος 20 (4 ριμπ.), Φιλιππόπουλος (3 ριμπ.), Χατζηαργύρης 10 (5 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.).

Athens Pistols (Μπαλωμένος) :  Δαλίτσικας 12 (6 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ.), Καρνάβας 9 (5 ριμπ., 1 τρίπ.), Μπαλωμένος 3 (6 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Ρήγας Στ. 17 (4 ριμπ., 2 τρίπ.), Ρήγας Δημ. 9 (7 ριμπ., 2 ασί.), Σάρρας 2 (3 ριμπ.), Φασουλάκης 24 (7 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με τις συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα.