29/06/2023
Rookie Balboa 13 12 6 10 - 41 -
Efkarpia Rattlers 10 8 12 6 - 36 -

Πήραν την νίκη οι Rookie Balboa!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγώνα δύνατα και να κυνηγούν από νωρίς το σκορ. Οι Rookie Balboa πήραν προβάδισμα από νωρίς με τους Ελοβάρη και Πουρνάρη να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Όμως οι Rattlers δεν άργησαν να βρούν ρυθμό και να μειώσουν την διαφορά του σκορ με τον Στούπα Δ. να βρίσκει τις απαντήσεις στα καλάθια της αντίπαλης ομάδας, με την περίοδο να λήγει με σκορ 13-10.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Rookie να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις προς το καλάθι και με την άμυνα σε καλή φόρμα, να αυξάνουν λίγο ακόμα την διαφορά στο σκορ. Οι Rattlers προσπαθώντας να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα, κατάφεραν να σκοράρουν, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά του σκορ που είχε σχηματιστεί. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 25-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η θέληση των ομάδων για νίκη άρχισε να μεγαλώνει. Οι Rookie ανέβασαν ρυθμό στην άμυνα και προσπάθησαν να κρατήσουν μακρία τους αντιπάλους τους, ώστε να εξασφαλίσουν την νίκη. Όμως οι Rattlers ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να βρουν τα καλάθια που έψαχναν με τον Στούπα Δ. στην επίθεση και με την υπόλοιπη ομάδα στην άμυνα να καταφέρνει να φέρει το σκορ στο μείον ένα, με την λήξη του δεκαλέπτου να έρχεται με σκορ 31-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Rookie ανέβασαν κιάλλο τον ρυθμό τους, με την θέληση της νίκης να κυριαρχεί και βρήκαν τις λύσεις ώστε να μεγαλώσουν την διαφορά του σκορ. Οι Rattlers φάνηκε να τους καταβάλλει η κούραση, δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και να πάρουν την νίκη. Έτσι το ματς έληξε με τελικό σκορ 41-36.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε για τους Rookie Balboa ο Γιάννης Πουρνάρης με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ

Από τους Efkarpia Rattlers ξεχώρισε ο Δημήτρης Στούπας με 7 ριμπάουντ

Rookie Balboa: Δούζης Γ, Δούζης Θ, Ελοβάρης 11, Ζωγράφος, Κατσαράκης 5, Κουκάκης Θ. 4, Κουκάκης Γ. 5, Ξανθης, Παπαμιχαήλ, Πουρνάρης 12, Χρυσοβιτσάνος 2

Efkarpia Rattlers: Σιαμάτρας 2, Στούπας Β. 21, Στούπας Δ. 6, Στούπας Δ, Στούπας Δ. 2, Στούπας Θ. 5

Τι μας άρεσε: η θέληση των δύο ομάδων για την νίκη