07/07/2024
Old Firm BC 15 18 20 19 - 72 -
Green Rose BC 12 12 11 9 - 44 -

Πήρε αυτό που ήθελε η Old Firm!

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο έτοιμοι στο παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν τις αρκετές επιλογές που είχαν στο ρόστερ τους, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πάλεψαν με μόλις μία πεντάδα διαθέσιμη. Η Old Firm στρέφεται πλέον στους «32» της κατηγορίας έκει όπου θα βρει απέναντί της τους West Side, με στόχο να συνεχίσει το καλοκαιρινό ταξίδι της.

Στα του παιχνιδιού, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα λεπτά, καθώς το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 5-8, λίγο πριν ο Καλαμπάκος ισοφαρίσει για το 8-8. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν κάποιες καλές άμυνες προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ Γερονικόλας και Μουγκαράκης βρήκαν σκορ και έγραψαν το 15-12 με το οποίο έκλεισε η περίοδος.

Ο Λέκκας άρχισε να παίρνει πάνω του προσπάθειες και σε συνεργασία με τον Καλαμπάκο έστειλαν το σκορ στο 26-15. Ο Λέκκας παρέμεινε ένας από τους μεγαλύτερους… μπελάδες για το Green Rose, κάνοντας πολύ καλή δουλειά κοντά στη ρακέτα, ενώ ο Ντραγκότι σκόραρε από μακριά και βοήθησε την Old Firm να φτάσει στο 33-19. Η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό λίγο πριν το ημίχρονο και ο φωτεινός πίνακας έγραφε 33-24 στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τις απαραίτητες ανάσες και επέστρεψαν με φόρα στη τρίτη περίοδο και με ένα σερί 11-0 απομακρύνθηκαν στο 44-24. Οι φιλοξενούμενοι για αρκετή ώρα δεν έβρισκαν στόχο, αλλά ο Τραγουστής με μία βολή έβαλε τέλος στην επιθετική αδράνεια της ομάδας του (44-25). Ο ίδιος ήταν από τους λίγους που πάλεψαν στη περίοδο από τη πλευρά του Green Rose, αλλά από την άλλη πλευρά υπήρχε ο Λέκκας και ο Μουγκαράκης που με τις εύστοχες προσπάθειές τους κράτησαν τη μεγάλη διαφορά (53-35).

Η Old Firm έκανε μία διαχείριση στα τελευταία λεπτά, καθώς έβλεπε και τους παίκτες του Green Rose να τους εγκαταλείπουν οι δυνάμεις τους. Ο Λέκκας έμοιαζε ασταμάτητος, οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 72-44 με το οποίο οι γηπεδούχοι πήραν τη πρόκριση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γερονικόλας με 11 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από το Green Rose ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κόσσυφας με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Old Firm (Ζαφειράκης): Βασιλείου, Γερονικόλας 11(15ρ.), Ζαχαρογιάννης 4(5ρ.), Καλαμπάκος 16(3ρ.), Κανελλόπουλος, Λέκκας 18(7ρ.), Μουγκαράκης 7(2ρ.), Ναστούλης, Ντραγκότι 6(1ρ.), Παϊκόπουλος 10(2ρ.)

Green Rose (Ροζάκης): Βασιλόπουλος 7(7ρ.), Κόσσυφας 17(10ρ.), Νικολακόπουλος 4(2ρ.), Ροζάκης 2(2ρ.), Τραγουστής 14(11ρ.)

Τι μας άρεσε: Η όρεξη που έβγαλε στο παρκέ η Old Firm!