05/10/2022
Saint Pauli 20 14 8 25 - 67 -
Komic Mastoras BC 12 4 20 18 - 54 -

Πήρε η Saint Pauli τον πεισματάρη Komic!

Το βράδυ της Τετάρτης 5 Οκτωβρίου στο Μπασκετάκι Αρένα, η Saint Pauli ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, ο Komic έκανε τεράστια αντεπίθεση αλλά η πρώτη πήρε το δίποντο με συνεχόμενες βολές στο τέλος με 67 – 54.

Η Saint Pauli ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε απίστευτο passing game,βρήκε μεγάλα σουτ και διατηρούσε προβάδισμα με 20-12. Ο Παντελής ήταν καυτός με τρία τρίποντα, με τον Πιτένη να οργανώνει άψογα και να βάζει και 4 ποντάκια και τον Τζοβάρα να σκοράρει κι αυτός από τα 6.75, ενώ τον Komic κρατούσαν στο ματς Λίγγρης με 6 και Ακτύπης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βάλουν κανένα καλάθι εντός παιδιάς , βρίσκοντας τον στόχο μόνο τέσσερις φορές από τη γραμμή των βολών. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Saint Pauli είχε πολύ εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον Στεργιόπουλο με 5 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν στο ημίχρονο με 34 – 16.

Στην τρίτη περίοδο, ήταν η σειρά του Komic να πιάσει πολύ καλή απόδοση και με ιθύνων νου τον Γιωτόπουλο με συνεχόμενες ασίστ, τους Λίγγρη – Νικόλα να βάζουν από 6 πόντους και τον Ακτύπη να προσφέρει 4, μείωσε σε 42 – 36. Για τους γηπεδούχους που είχαν μπλοκάρει στην επίθεση, ξεχώρισε ο Παναγόπουλος με τρίποντο, με Τζεβελεκίδη και Παντελή να βάζουν από ένα καλάθι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, σημαδεύτηκε από αρκετές εντάσεις και πολλά φάουλ,με την γηπεδούχο ομάδα να σκοράρει 18 από τους 25 πόντους της από τη γραμμή των βολών. Ο Komic πάλευε για την ολική επαναφορά με το δίδυμο Νικόλα και Τσιώγκα να κάνουν θραύση στην επίθεση με 6 πόντους έκαστος, όμως η Saint Pauli, με τον Παντελή να σκοράρει 16 πόντους, όντας άχαστος από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, πήρε το ροζ φύλο με σκορ 67-54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λεωνίδας Παντελής με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τιμολέων Νικόλας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Saint Pauli είχε 12 / 35 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα, 22 / 37 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη. Ο Komic είχε 21 / 50 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 2 / 16 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

Saint Pauli (Τσιχριτζής ): Καραμούλας 1, Καραμπάς, Μπόζιος 4, Παναγόπουλος 8(9ρ.), Παντελής 30(8 ασιστ- 5 ριμπάουντ ), Πιτένης 7, Στεργιόπουλος 8, Τζεβελεκίδης 4, Τζοβάρας 3, Τσιχριτζής 2(10ρ.).

Komic Mastoras (Στάμου): Ακτύπης 8, Αυγερινός, Γιωτόπουλος (6 ασίστ), Λίγγρης 13(10ρ.), Νικόλας 14(9ρ.), Παπαντώνης 1, Πλατσατούρας , Σερεβέτας 1, Σπυράτος 7, Στασινός 4, Τσιώγκας 6.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο εξαιρετικό δεκάλεπτο των νικητών και το πείσμα του Komic για ανατροπή.