24/03/2022
Patras Orlando Tragic - - - - - 50 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 51 -

Πήρε τη ντερμπάρα η Mπεκρίμ Team

Ένα δύσκολο παιχνίδι έλαβε μέρος το βράδυ της Πέμπτης, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του BPL! Πιο συγκεκριμένα, οι Patras Orlando Tragic αναμετρήθηκαν με την Μπεκρίμ Team. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να παίζουν στο 100%. 50-51 ήταν το τελικό σκορ με τους «μπεκρήδες» να δραπετεύουν από το Promitheas Park με το ροζ φύλλο αγώνα!

Στην 1η περίοδο το Orlando δημιούργησε μια διαφορά 3 πόντων. 14-11 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 καλάθια πέτυχε ο Γοργίας, ενώ από 1 τρίποντο έβαλαν Παπαγεωργίου και Παπαγεωργόπουλος. 7 πόντους είχε ο Γεωργίου για τους «μπεκρήδες» με τον Τσερκέζη να ακολουθεί με 4.

Το πόδι στο γκάζι πάτησε η Μπεκρίμ Team στο 2ο δεκάλεπτο. Έχοντας σε φόρμα το δίδυμο Τσερκέζης-Γεωργίου, οι «μπεκρήδες» πέρασαν μπροστά στο σκορ και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. 6 πόντους έβαλε ο καταπληκτικός Τσερκέζης με τον Γεωργίου να έχει 4. Στην αντίπερα όχθη, 2 καλάθια ακόμα πέτυχε ο Γοργίας. 5-12 ήταν το σκορ της περιόδου.

Το -4 σε +1 μετέτρεψε η αρμάδα του Γοργία στο 3ο δεκάλεπτο, Με οργανωμένες επιθέσεις και γρήγορους αιφνιδιασμούς, το Orlando πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα. Τους 14 πόντους συνολικά έφτασε ο Γοργίας, ενώ ο απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Παπαγεωργόπουλος με 7. Μέσα στο παιχνίδι κράτησαν την Μπεκρίμ οι Τσερκέζης και ο Κατσαμπίρης που είχαν από 2 καλάθια. 17-11 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Με την διαφορά κυριολεκτικά στον πόντο, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί το Orlando να προσπάθησε και να είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον αγώνα με το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε και γνώρισε την ήττα με σκορ 50-51. 6 πόντους είχε ο Λάζαρης και 4 ο Ράπτης για τους ηττημένους. Με 18 και 20 πόντους τελείωσαν το παιχνίδι οι Τσερκέζης και Γεωργίου αντίστοιχα, δίνοντας με τον τρόπο αυτό το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα τους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ (1-10), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35:42 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Ράπτης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35:18 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, το Orlando είχε 20/63 σουτ (31,7%), 5/16 τρίποντα (31,2%), 5/20 βολές (25%), 44 ριμπάουντ (12-32), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 23/69 σουτ (33,3%), 1/15 τρίποντα (6,7%), 4/8 βολές (50%), 41 ριμπάουντ (10-31), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Γοργίας): Σαρρής, Γοργίας 15 (11 ριμπ), Ράπτης 8 (9 ριμπ), Λάζαρης 11 (11 ριμπ), Παπαγεωργόπουλος 11 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου 5.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 6, Κατσαμπίρης 7, Νικολόπουλος, Τσερκέζης 18 (11 ριμπ), Γεωργίου 20 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου, Γιαννάτος, Παϊρής (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Τα ποσοστά του Τσερκέζη!