08/10/2023
L' Ovelha Negra 21 12 13 11 - 58 -
Draft Fathers 13 7 21 15 - 57 -

Πήρε την μονομαχία η L”Ovelha Negra!

Το βράδυ της Κυριακής 8 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Evolution και σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, η L”Ovelha Negra δεν λύγισε από την ασφυκτική πίεση που τους άσκησαν οι Draft Fathers και πανηγύρισε την νίκη με 58 – 57.

Η Lovelha μπήκε με απόλυτη συγκέντρωση στο πρώτο δεκάλεπτο, έτρεξε πολύ στην επίθεση και με το δίδυμο Ταχίρα – Λάνη να είναι κορυφαίοι με 6 πόντους και 4 του Γρηγορόπουλου, ξέφυγε 21 – 13. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα από τον Ωρωπό ψαχνόταν να βρει τα πατήματα της στο γήπεδο, με τον Βλαχοθανάση να παλεύει μέσα στη ρακέτα με 5 πόντους και τους Λαρεντζάκη και Αθανασόπουλο να σκοράρουν μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν κάτι που έμοιαζε με street μπάσκετ με πολύ γρήγορες και βεβιασμένες επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς πιο εύστοχοι και με μπροστάρηδες τους Λάνη με 4 πόντους και Καλούδη με τρίποντο, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 33 – 20. Για τους Fathers που σκόραραν με το σταγονόμετρο, από ένα καλάθι πέτυχαν Βλαχοθανάσης, Ρουσσουνέλος και Αθανασόπουλος.

Οι Draft Fathers άλλαξαν εντελώς την εικόνα τους στο τρίτο δεκάλεπτο, έβρισκαν πλέον με περισσότερη ευκολία το αντίπαλο καλάθι και κλείνοντας τους ανοιχτούς διαδρόμους στην άμυνα, πλησίασαν μέχρι και στο καλάθι. Λαρεντζάκης με 6, Αθανασόπουλος με 5 και Σκληράκης με τρίποντο τα πρώτα βιολιά σε αυτήν την αντεπίθεση, με τον Βλαχοθανάση να προσφέρει τεράστιες βοήθειες βάζοντας τα με όλους και με όλα. Στην αντίπερα όχθη , η L”Ovelha ξεκίνησε καλά με τον Γρηγορόπουλο με 4 πόντους να ηγείται στην επίθεση και στη συνέχεια με τον Λάνη να προσφέρει ακόμα 6 πόντους, κράτησε την πρωτοπορία με 46 – 41.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και βρίσκοντας λύσεις κυρίως με τον Αθανασόπουλο με 5 πόντους, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(52-52). Η L”Ovelha δεν πτοήθηκε, πέτυχε δύο αναπάντητα καλάθια με Ταχίρα και Μαργιόλη και ο Βλαχοθανάσης απάντησε αμέσως για το 56 – 54. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γρηγορόπουλος ήταν ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Βλαχοθανάσης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 58 – 57, που έμελλε να μην αλλάξει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των διαιτητών.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Λάνη με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βλεχοθανάσης με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η L”Ovelha είχε 23/45 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 6/13 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Οι Fathers είχαν 13/38 δίποντα , 6/25 τρίποντα, 13/20 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ , μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

L Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 15(12ρ.), Καλούδης 10, Λάνη 15(10ρ.), Λυμέρης 2, Μαριόλης 7(7ρ.), Σηφακάκης, Ταχίρα 9.

Draft Fathers(Σκληράκης): Αθανασόπουλος 15, Βλαχοθανάσης 17(15ρ.), Ζωγράφος 3, Λαρεντζάκης 12, Ρουσσουνέλος 2, Σκληράκης 6,Μαστόρος 2.

Τι μας άρεσε: Το σκληρό Μπρα Ντε Φερ των δύο ομάδων, με έπαθλο την νίκη του πρώτου αγώνα του πρωταθλήματος.