21/01/2023
Draft Fathers 6 8 8 23 - 45 -
Blastiakos 14 14 14 22 - 64 -

Πήρε το ντέρμπι ο Blastiakos!

Ντέρμπι κορυφής είχαμε το μεσημέρι του Σαββάτου 21 Ιανουαρίου, με τους πρωτοπόρους Draft Fathers να αντιμετωπίζουν τον δεύτερο Blastiako. Ο Blastiakos είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα και τελικά ήταν εκείνος ο μεγάλος νικητής, επικρατώντας με 45-64. Έτσι πλέον ο Blastiakos έχει 13 νίκες και 3 ήττες, όσες και οι Draft Fathers και έτσι οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην βαθμολογία της Development League.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-10. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν είχαν συγκέντρωση, ενώ και στην επίθεση αντιμετώπιζαν μεγάλη δυσκολία. Με τρίποντο κατάφεραν να πλησιάσουν στο 5-10, ωστόσο ο Μόκκας, που σε συνεργασία με τον Τυροπώλη ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες στο πρώτο δεκάλεπτο, έγραψε το 6-14 που ήταν και το σκορ στην πρώτη περίοδο.

Ο Σωτηρόπουλος έδωσε λύσεις στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 10-16, όμως Παντελάκης, Μόκκας και Θεοδωρομανωλάκης πήγαν γρήγορα την διαφορά στο +11 (10-21). Οι Draft Fathers δεν μπορούσαν να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους και έτσι οι διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, με το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Blastiako μπροστά με 14-28.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με τον Μόκκα να βγάζει ενέργεια στο παρκέ και να προσφέρει λύσεις επιθετικά. Κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 17-38, ενώ ο Λαρεντζάκης με τρίποντη εκτέλεση μείωσε σε 20-38. Τυροπώλης και Μόκκας εξακολουθούσαν να απασχολούν την αντίπαλη άμυνα, ενώ και ο Τροχαλιάς προστέθηκε στη λίστα των σκόρερ, γράφοντας το 22-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό και των δύο ομάδων. Οι Draft Fathers δημιουργούσαν αξιόλογες φάσεις με περισσότερη ευκολία, ωστόσο δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν την αντίπαλη επίθεση. Μόκκας και Τυροπώλης δεν άφηναν το πόδι από το… γκάζι και έτσι ο Blastiakos έφτασε να προηγείται 39-57. Ο Λαρετζάκης προσπαθούσε να σώσει ότι… σώζεται για τους γηπεδούχους, οι οποίοι τελικά δεν γλίτωσαν την ήττα με 45-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Παντελάκης που πέτυχε 17 πόντους, έκανε 2 κλεψίματα και μάζεψε 18 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι Draft Fathers είχαν 12/36 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 6/8 βολές και 29 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Από την άλλη, ο Blastiakos είχε 21/38 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 10/17 βολές και 40 ριμπάουντ. Επίσης μέτρησαν 6 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

Draft Fathers (Παππάς): Βλαχοθανάσης 3(10ρ.), Γιαννακός 2(1ρ.), Ιωακείμ 2(2ρ.), Κουνενιδάκης, Λαρεντζάκης 23(2ρ.), Μπόλτας, Παρμακλής 3(2ρ.), Ράπτης, Ρουσσουνέλος, Σκληράκης 2(1ρ.), Σωτηρόπουλος 10(6ρ.)

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν, Γεροντάκης, Θεοδωρομανωλάκης 4(1ρ.), Μόκκας 22(2ρ.), Παντελάκης 17(18ρ.), Προβής, Σωτηρίου, Τροχαλιάς 4(6ρ.), Τυροπώλης 17(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ο Blastiakos δεν έδειξε να αγχώνεται σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.