01/02/2022
Tinder Bologna 18 15 21 13 - 67 -
Cosa Nostra 15 11 8 16 - 50 -

Πήρε το ντέρμπι η Niko Team!

H Niko Team παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού καταπληκτικό μπάσκετ, κέρδισε εύκολα την Cosa Nostra με 67-50 και την έφτασε στην βαθμολογία του δεύτερου ομίλου της Development 2 League.
Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά γρήγορο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν το μπάσκετ τους. H Niko Team, ήταν καλύτερη στα σημεία και προηγήθηκε με 18-15, με τον Χρήστο Καραμαλίγκα να σημειώνει 5 πόντους. Για την Cosa Nostra 6 πόντους πέτυχε ο Θανάσης Μπρούστας.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Niko Team ήταν πιο ουσιαστική και με τον Γιώργο Κολυβάκη να σημειώνει 5 πόντους έτρεξε ένα επιμέρους 15-11 σερί και πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 33-26, ελέγχοντας το ματς. Για την Cosa Nostra που έψαχνε τα πατήματά της, άλλους 4 πόντους και τους 10 συνολικά έφτασε ο Θανάσης Μπρούστας.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Niko Team συνέχισε να είναι πιο ουσιαστική. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με καθαρό μυαλό προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά, 54-34 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την νίκη. Η Cosa Nostra, δεν μπορούσε να βασιστεί στις ορέξεις του Μπρούστα που πάλευε μόνος στην επίθεση.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα οι δύο ομάδες δοκίμαζαν διάφορα πραγματάκια ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το τελικό 67-50 της Niko Team αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, αφού οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα από την αρχή έως το τέλος του.
MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιάννης Κουτσιώνης με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Χατζησυμεωνίδης με 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 2 τάπες.
Η Niko Team είχε 27/73 εντός πεδιάς, 4/17 τρίποντα και 9/12 βολές. Πήρε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα κι έκανε 18 λάθη. Από την άλλη η Cosa Nostra είχε 18/60 εντός πεδιάς, 3/22 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα, έκανε 18 λάθη και 7 τάπες.
Niko Team (Μπούρας): Τσαβαλάς 6, Παπαπαύλου 2, Κολυβάκης 18, Yi 8, Καραμαλίγκας 8, Μπούρας 8, Κουτσιώνης 17.
Cosa Nostra (Γονιδάκης): Τζαχρίστας, Μπρούστας 16, Χατζησυμεωνίδης 4, Καμπουράκης 2, Γονιδάκης 11, Τραγής 5, Κουτσουριδάκης 6, Ζυγομαλάς, Κάκιος 6
Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση που έκανε η Niko Team!