18/09/2023
Γιουγκοπιάστηκα 13 16 13 18 - 60 -
Sepolia Sharks 9 10 16 17 - 52 -1

Πίεση και νιάτα δεν σταμάτησαν την Γιουγκοπιάστηκα!

Τις υποχρεώσεις τους για τον θεσμό του Κυπέλλου ξεκίνησαν Γιουγκοπιάστηκα και Sepolia Sharks το βράδυ της Δευτέρας 18 Σεπτεμβρίου. Σε ένα ματς το οποίο είχε μπόλικο πάθος και ένταση, η Γιουγκοπιάστηκα ήταν αυτή που πήρε τη νίκη με 60-52, έχοντας καθαρό μυαλό και σωστές αποφάσεις στα κρίσιμα σημεία στα οποία οι νεανικοί φιλοξενούμενοι έδειχναν να απειλούν. Έτσι άνοιξαν τη σεζόν θετικά, σε αντίθεση με τους Sepolia Sharks οι οποίοι δεν μπόρεσαν να γλιτώσουν την ήττα.

Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε πως θα βλέπαμε ένα ωραίο και δυνατό ματς. Πατάγιας και Μακαρίτης έλεγαν «μία σου και μία μου», με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Πατάγιας έκανε εξαιρετική δουλειά στα πρώτα δέκα λεπτά, τα οποία βρήκαν την Γιουγκοπιάστηκα στο 13-9.

Σακαρέλος και Κορωνάκος έπιασαν δουλειά πίσω από τα 6,75 για να απομακρύνουν κι άλλο την ομάδα τους (20-11). Ο Κορωνάκος είχε αρκετή έμπνευση επιθετικά, φτιάχνοντας φάσεις για τον εαυτό του, ενώ ο Πατάγιας, όπως και ο Τσάνταλης προσέφεραν επιθετικά, ώστε η διαφορά να πάει σε διψήφιο για το 29-19.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο +15 (37-22), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά που υπήρξε στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και σιγά-σιγά μάζεψαν την διαφορά. Μητρούση, Σελεμενάκης και Λέσκος ανέβασαν κάπως την ψυχολογία της ομάδας τους, οι οποία μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου είχε φέρει το σκορ στο 42-35.

Η αντεπίθεση των Sharks συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την πίεση τους σε όλο το γήπεδο να φέρνει αποτελέσματα και τον Καντιώτη να γράφει το 42-40. Σε εκείνο το σημείο όμως λειτούργησε το καθαρό μυαλό των παικτών της Γιουγκοπιάστηκα, η οποία με ένα σερί 8-0 κατάφερε να απομακρυνθεί ξανά (50-40). Ο Δεσπότης έπαιζε μόνος του την άμυνα των αντιπάλων στα τελευταία λεπτά και με καθοριστικά καλάθια μπροστά και πίσω από την γραμμή του τριπόντου, «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του με 60-52.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Νικόλαος Τσάνταλης με 17 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Sepolia Sharks εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Γιώργος Χούσος με 11 πόντους, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 15/25 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 15/23 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 19 λάθη. Οι Sepolia Sharks μέτρησαν 10/29 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 11/13 βολές, 26 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 11 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Δεσπότης 16(11ρ.), Κορωνάκος 9(5ρ.), Κωσταρίδης, Πατάγιας 10(2ρ.), Πουριέζης 2(5ρ.), Σακαρέλος 6(1ρ.), Τσάνταλης 17(13ρ.)

Sepolia Sharks (Μητρούση): Δημητρόπουλος, Ηλιάδης 6, Καντιώτης 3(4ρ.), Λέσκος 2(5ρ.), Μακαρίτης 7(2ρ.), Μητρούση 2(1ρ.), Μπαρτσώκας 9, Δ. Σελεμενάκης 5(3ρ.), Σ. Σελεμενάκης 3(1ρ.), Σόβολος 4(4ρ.), Χούσος 11(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.