30/04/2023
Sepolia Sharks 19 13 8 26 - 66 -
Μίνωες 16 16 10 10 - 52 -

Πιέζουν, κλέβουν, τρέχουν και κερδίζουν τα Sepolia Sharks!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, τα φοβερά και τρομερά Sepolia Sharks εκμεταλλευόμενα την αθλητικότητα και την αστείρευτη ενέργεια που κουβαλάνε ως ομάδα, πραγματοποίησαν ονειρεμένο ντεμπούτο, καθώς νίκησαν τους Μίνωες με σκορ 66-52!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Χούσο με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Βασίλης Γκατζιάς είχε 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κοψίματα!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά τον αγώνα και με τον Αλτσαντζή(10π) να ξεδιπλώνει απλόχερα το αστείρευτο επιθετικό ταλέντο στο παρκέ της Basketaki Arena προηγήθηκαν με έξι πόντους(5-11). Ωστόσο, η αντίδραση των ‘μπλέ’ ήταν άμεση, καθώς η είσοδος του ανθρώπου αστραπή, Ηλία Σπυρόπουλου, άλλαξε τις ισορροπίες και με 9 προσωπικούς πόντους βοήθησε την ομάδα του να πάρει κεφάλι στο σκορ με 19-16!

Στη συνέχεια της αναμέτρησης δόθηκε μία μεγάλη μπασκετική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 32-32. Από τη μία πλευρά είχαμε την εμπειρία και το μπάσκετ που κουβαλάνε προσωπικότητες όπως οι Αλτσαντζής και Γκατζίας και από την άλλη τα απίστευτα απίστευτα αθλητικά προσόντα της τρομερή παρέας από τα Σεπόλια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα μεγάλο ερώτημα. Το κατά πόσο οι έξι Μίνωες θα άντεχαν το ασφυκτικό πρέσινγκ των παικτών των Sharks σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ. Ο τρόπος που πίεζαν οι φιλοξενούμενοι πάνω στη μπάλα ήταν υποδειγματικός, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο να ξοδέψει σημαντικό μέρος της ενέργειας του! Ο Χούσος με 4 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο αποτέλεσε τον

καλύτερο παίκτη της ομάδας του στο διάστημα αυτό! Στον αντίποδα, ο Παπαστάμος πρόσφερε 4 πολύτιμους πόντους! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με το σκορ να δείχνει 40–42.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στο παιχνίδι τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, πίεσαν ασφυκτικά πάνω στην μπάλα, κυριάρχησαν στο ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν εντέλει να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 66–52. Το συγκεκριμένο διάστημα είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Γιώργου Χούσου! Ο νεαρός guard έπαιξε εξαιρετική αμυνα πάνω στον Αλτσαντζή, ενώ με 3 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και πολλά εξίσου σημαντικά που δεν αποτυπώνονται στη στατιστική, κατάφερε μαζί με τους συμπαίκτες του να φτάσουν στη πρώτη τους επιτυχία στο Basketaki Summer Evolution League!

Τα Sepolia Sharks είχαν 23/44 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 2/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 5 κόψιμο και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/35 δίποντα, 5/14 τρίποντα , 11/23 βολές, 36 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη.

Sepolia Sharks(Μακαρίτης): Δημητρόπουλος 6, Ηλιάδης 5, Κορμανός 2, Αλέκος 2, Λύτρας, Μακαρίτης 2, Μητρούσης 11, Σελέμενάκης 5, Σόβολος 4, Σπυρόπουλος 18, Χούσος 11.

Μίνωες(Παπαστάμος): Αλεξόπουλος 5, Αλτσαντζής 25, Γκατζίας 10, Μπαχάς Παπαστάμος 11, Τερζάκης, Βλάχος.

Τι μας άρεσε: Οι 15 ασίστ και τα 14 κλεψίματα των νικητών!