41
Aces 6 6 13 16 - 41 -
Ano Liosia BC 22 15 16 11 - 64 -

Πήγαν, έκαναν τη δουλειά και έφυγαν τα Ano Liosia!

Η ομάδα του Ζαντιώτη ήταν κυρίαρχη σε όλο το παιχνίδι, έφτιαξε μια καλή απόσταση από το πρώτο ημίχρονο και έτσι ήρθε η 13η νίκη στη Development League (13-4). Οι Aces δεν βρίσκονται σε καλό «φεγγάρι» και αυτή η ήττα ήταν η 8η συνεχόμενη και συνολικά η 11η (4-11) στη φετινή σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα από τις πρώτες στιγμές του ματς, κράτησαν «κολλημένους» στους 2 πόντους τους Aces και βρέθηκαν να προηγούνται 2-12. Επιθετικά οι γηπεδούχοι δεν λειτουργούσαν καλά και συνολικά σε 10 λεπτά σκόραραν μόλις 6 πόντους. Ο Καραμπούλας έγινε… μπελάς για την αντίπαλη άμυνα, ενώ και ο Πετρόπουλος έδωσε πόντους και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 6-22.

Με φόρα ξεκίνησαν και το δεύτερο δεκάλεπτο τα Ano Liosia και με ένα σερί 0-9 έφτασαν στο 6-31. Ο Μπατζάκας έσπασε το «φράγμα» των 10 πόντων για τους γηπεδούχους (10-33), ενώ τα Ano Liosia έβλεπαν παίκτες που έρχονται από τον πάγκο να βάζουν και αυτοί το δικό τους «λιθαράκι», ώστε το ημίχρονο να βρει την ομάδα τους στο 12-37.

Ξανά η αδράνεια των Aces επέτρεψε στους αντιπάλους τους να φτιάξουν ένα σερί, ώστε να πάνε το σκορ στο 12-43. 4 λεπτά έπειτα από το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήρθε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους (14-43), οι οποίοι πλέον έπαιζαν με στόχο να πάνε σε πιο νορμάλ επίπεδα την απόσταση. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πάντως, το σκορ έγραφε 25-53.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Το ματς πλέον είχε φτάσει σε τέτοιο σημείο που έπρεπε να γίνουν… πράγματα και θαύματα για να αλλάξει κάτι δραματικά. Αυτό δεν συνέβη και έτσι τα Ano Liosia έφτασαν στη νίκη με 41-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πετρόπουλος με 12 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 ριμπάουντ. Από τους Aces ξεχώρισε ο Αντώνης Μπατζάκας με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Aces μέτρησαν 17/48 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 4/5 βολές, 26 ριμπάουντ, 9 ασίστ, αλλά και 4 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ. Τα Ano Liosia είχαν 19/38 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 8/16 βολές, 43 ριμπάουντ και 20 ασίστ. Επίσης έκαναν 12 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Aces (Κοντακιώτης Γ.): Κοντακιώτης Ν. 5(4ρ.), Μπατζάκας 15(1ρ.), Κοντακιώτης Γ. 10(5ρ.), Γιαζιτζόγλου 4(7ρ.), Κοζανίδης 2(4ρ.), Κακαλής 2(2ρ.), Μαραβέλιας, Τσιτσάνης 3

Ano Liosia (Κοντακιώτης): Πετρόπουλος 12(3ρ.), Παπαδιάς 4(15ρ.), Καραμπούλας 10(1ρ.), Βαρβαρίδης 11(4ρ.), Δεληγιώργης 8(8ρ.), Δήμας 11(5ρ.), Ρουχωτάς 2(1ρ.), Τσατόβ 2(1ρ.), Φυρός 4(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το αποφασιστικό πρόσωπο που παρουσίασαν τα Ano Liosia.