04/11/2022
Brothers United 6 14 9 12 - 41 -
Alpinists BC 19 13 6 8 - 46 -

Πήραν την πρόκριση οι Alpinistes!

Στο κλειστό του Αγ. Νικολάου  για τον αγώνα νοκ άουτ στην φάση των 32, οι Alpinistes κέρδισαν τους Brothers United και πέρασαν στην επόμενη φάση του κυπέλου.

Οι Alpinistes ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι .Έπιασαν γρήγορα ρυθμό στην επίθεση , με τους Καράβη και Μαγκανιάρη να πετυχαίνουν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Brothers United ο Μπιζής πέτυχε όλους τους πόντους της ομάδας .Η περίοδος τέλειωσε με σκορ 6-19.

Στην δεύτερη περίοδο οι Brothers United ισορρόπησαν το παιχνίδι.Αρχίσαν να πιάνουν ρυθμό στην επίθεση . Ο Μπιτζής και ο  Κατραντζής ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση .Οι Alpinistes όμως έβρισκαν συνεχως τις λύσεις στην επίθεση και ως εκ τουτου διατήρησαν την διαφορά που είχαν πάρει από την  πρώτη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20-32.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μπιτζης ήταν μόνιμη απειλή για το καλάθι για τους Alpinistes , σκόραρε 5 πόντους από τους συνολικούς 9  που πέτυχε η ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο .Οι Alpinistes κολλήσαν στην επίθεση , πέτυχαν μόλις 6 πόντους στην περίοδο .Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 29-38.

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου , οι Brothers United μπήκαν και πάλι πολύ δυνατά .Ο Μπιτζής ηταν κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας 7 πόντους.Η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους αλλά οι Alpinistes έδειξαν ψυχραιμία και με μεγάλα σουτ του Μαγκανιάρη πήραν την νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου με τελικό σκορ 41-46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νικόλαος Μουτεβελής  με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ  στους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρη Μπιτζής  με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και  3 ασιστ. Οι νικητές είχαν  4/10 ελεύθερες βολές ,9/27   δίποντα , 8/29   τρίποντα , 30 ριμπάουντ ,6 ασιστ και 11 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι  είχαν 9/15 ελεύθερες βολές, 10/27  δίποντα , 4/18 τρίποντα , 31 ριμπάουντ , 9 ασιστ και 7 κλεψίματα

Brothers United (Καράμπελας): Καράμπελας 2 , Αρχοντουλάκης ,  Κατραντζής 9(1), Κουφαλιώτης,  Μπίτζης 22 (2), Παππάς  2, Μπίσκας 3 (1) , Καλαματιανός 3, Τριαντάφυλος

Alpinistes(Μαρούδας):Καββαδίας 2  , Καράβης 10(1), Λιοφάγος 5 , Μαγκανιάρης, 12(4), Μουτεβελής 17 (4),  Ποντίκας , Παπαντωνίου 3

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα που έβαλαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι τους.