04/01/2024
G-vana 15 16 11 12 - 54 -
Μίνωες 15 21 13 20 - 69 -

Στον αυτόματο πιλότο οι Μίνωες!

Αν και ο πρόεδρος Παπαστάμος έλειπε στη Θεσσαλονίκη, οι Μίνωες κατάφεραν να κερδίσουν για δεύτερη φορά φέτος την G-Vana με 54-69 στο ΓΣΠ και συνεχίζουν να οδηγούν αήττητοι τη κούρσα του τετάρτου ομίλου της Development League!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 15-15. Για την G-Vana 7 πόντους είχε ο Ζιάκανος και από 4 οι Τζανάκης - Μαντζιώρης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους σημείωσε ο Γαλίτης και 4 ο Αλεξόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αλτσαντζής πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους, αλλά και 8 του Κωνσταντίνου, έστειλαν τους Μίνωες στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 31-36. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Τζανάκη, οι 4 του Λιάνα και το τρίποντο του Αχτίπη.

Με ακόμη 7 πόντους του Αλτσαντζή και 6 του Βήχου, η παρέα του Γκατζιά έχτισε διψήφια διαφορά 14 πόντων, 33-47, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Ψωμιάδη δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 6 πόντους του Ζιάκανου και τρίποντο του Τσιμπούρη, μείωσε στους 7, 42-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μίνωες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Αλτσαντζή, Κωνσταντίνου, Αλεξόπουλο και Βογιατζή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-69. Για την G-Vana στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Ζιάκανος, Τσιμπούρης, Pecani και Τζανάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 15/46 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/12 βολές, 24/55 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος της G-Vana ο Ζιάκανος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Μινώων ο Αλτσαντζής με 29 πόντους (double-double), έχοντας 9/9 βολές, 7/12 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

G-Vana (Ψωμιάδης): Pecani 2, Ψωμιάδης 1, Κριθαρούλας 2, Τσιμπούρης 5 (1), Ζιάκανος 19 (3), Αχτίπης 3 (1), Λιάνας 4, Μαντζιώρης 6, Τζανάκης 12

Μίνωες (Γκατζιάς): Αλτσαντζής 29 (2), Βλάχος, Μπαχάς, Κωνσταντίνου 12, Αλεξόπουλος 7 (1), Γαλίτης 7, Βήχος 6

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα!