26/11/2021
Koutchers 11 7 9 10 - 37 -
Titans 9 7 15 15 - 46 -

Pink Friday για τους Titans!

Η Black Friday εξελίχθηκε τελικά σε Pink Friday για τους Titans, καθώς για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισαν στο ντέρμπι ουραγών τους Koutchers με 37-46 στο κλειστό του Κολωνού!

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης στο Athens Sports Hall, με τους Koutchers να προηγούνται με 11-9, έπειτα από 6 πόντους του Κορδαλή, 3 του Γεωργούλα και καλάθι του Παπαγεωργίου. Ο Πόγκας από την περιφέρεια και οι Γιάννης Ηλιαδάκης, Μπουραζάνης και Πίστης μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Titans να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 11-15, χάρη σε 4 πόντους του Γιάννη Ηλιαδάκη και 3 του Τριανταφύλλου. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 νέους πόντους του Γεωργούλα και τρίποντο του Κορδαλή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 18-16!

Με 4 πόντους του Παπαγεωργίου και νέο τριποντάκι του Κορδαλή, οι Κουτσοί βρέθηκαν στο +6, 27-21, 2:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι “Τιτάνες” ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου, έτρεξαν 10-0 σερί και με δράστες στην επίθεση τους Γιάννη Ηλιαδάκη (7π), Πόγκα (4π) και Πίστη (4π), προσπέρασαν με 27-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Titans στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ανώτεροι των αντιπάλων και με 8 πόντους του Πίστη και 5 του Γιάννη Ηλιαδάκη, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 37-46. Αρκετά νεκρά διαστήματα είχαν οι Koutchers και στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι 6 πόντοι του Παπαγεωργίου και οι 4 του Γεωργούλα δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/6 βολές, 14/51 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 18 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 12/27 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 23 λάθη.

Πολυτιμότερος των Koutchers ο Γεωργούλας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 5/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 4/8 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Koutchers (Παπαγεωργίου): Κορδαλής 12 (2), Παπαγεωργίου 12, Γιαννάκης, Γεωργούλας 11, Κουρλαμπάς 2, Παντελάκης

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Ηλιαδάκης Γ. 18 (3), Πίστης 14 (1), Πόγκας 9 (1), Τριανταφύλλου 3, Μπουραζάνης 2, Ηλιαδάκης Β.

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό φινάλε της τρίτης περιόδου από τους Titans, σημείο που ουσιαστικά έκρινε το ματς!