26/03/2023
Agrinio Kings 22 10 18 11 - 61 -
San Agrinio Engineers 22 17 11 25 - 75 -

Πιο δύσκολα από οτι περίμεναν οι Engineers πέρασαν στον ημιτελικό

Οι Agrinio Kings έβαλαν δύσκολα στους San Agrinio Engineers που μόχθησαν για να πάρουν τελικά την πρόκριση με σκορ 61-75 στους ημιτελικούς του Basketaki Agrinio.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Engineers θέλησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στο παιχνίδι όμως οι απελευθερωμένοι Kings παρέμειναν κοντά στο σκορ και ισοφάρισαν στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με ηγέτη τον Φώτη Τσέπα.

Οι Τάγκας, Τασόπουλος, Παπαγαλάνης και ο Κώστας Έξαρχος πάτησαν γκάζι και θέλησαν να καθαρίσουν το ματς, όμως οι Τζαγκαράκης, Κουτρουμάνος και ο Γρηγόρης Κουβέλης δεν άφησαν τους Engineers να ξεφύγουν με το ημίχρονο να κλείνει στο 32 – 39.

Οι Kings συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να σπάσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους ενώ παράλληλα με μακρινά σουτ έφεραν το ματς στην ισοπαλία με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Μέχρι τα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου οι Engineers δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και να καθαρίσουν το ματς και την πρόκριση. Η κούραση όμως και η αστοχία των Kings έγειραν την πλάστιγγα τελικά προς το φαβορί της σειράς που πήρε την πολυπόθητη νίκη με 14 πόντους διαφορά, κάνοντας το 2-0 στη σειρά.

Betsson Mvp για τους νικητές San Agrinio Engineers ο Γιώργος Τασόπουλος με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 κόψιμο. Μεγάλη βοήθεια ωστόσο πρόσφεραν και οι Τάγκας, Έξαρχος και Παπαγαλάνης. Για τους ηττημένους Agrinio Kings ο Άγγελος Τζαγκαράκης έκανε τη διαφορά με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κόψιμο, έχοντας «βοηθούς» τους Κουβέλη, Κουτρουμάνο και Τσέπα.

Τι μας άρεσε. Οι ηττημένοι Kings έπαιξαν απελευθερωμένοι, πίεσαν τους αντιπάλους τους και φάνηκαν να ευχαριστιούνται όλοι το παιχνίδι.

Τι δε μας άρεσε. Οι Engineers εμφάνισαν κενά διαστήματα στην απόδοση τους που πρέπει να εκλείψουν με τους ανώτερους αντιπάλους που θα συναντήσουν στη συνέχεια.

Agrinio Kings: Καρακώστας 11 (2), Κουβέλης Θ., Κουβέλης Γ. 16 (2), Κουτρουμάνος 10 (2), Μπόκας 1, Πετρόπουλος, Στάμος 4, Τζαγκαράκης 11 (3), Τσέπας 8.

San Agrinio Engineers: (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Έξαρχος 15 (1), Καταγής 7, Κολτσίδας 1, Μπουλούμπασης 6 (2), Παπαγαλάνης 10, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 2, Τάγκας 12 (1), Τασόπουλος 20 (1).