27/05/2022
Sintrim Team 21 12 14 18 - 65 -
In Da Hood 16 6 18 17 - 57 -

Πιο δύσκολα από ότι πίστευαν οι Sintrim Team!

Την νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Sintrim από τους In Da Hood με τελικό σκορ 65-57 κάνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη στο Summer Development League 21/22.

Από την αρχή του αγώνα οι Sintrim έδειξαν ότι θέλουν να επιβάλλουν ένα γρήγορο ρυθμό καθώς από την πρώτη κιόλας επίθεση ο Καρπούζης θα πετύχει ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Το ματς στην συνέχεια φαντάζει με ροντέο καθώς και οι δύο ομάδες θα πετύχουν αρκετά καλάθια , αλλά οι Sintrim με τα καλάθια του Τσακίρη θα μπορέσουν στο τέλος του δεκαλέπτου να κρατήσουν μια διαφορά 5 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο ρυθμός θα πέσει αρκετά και με τις άμυνες αλλά και τα αρκετά χαμένα σουτ να πρωταγωνιστούν το σκορ θα κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα. Οι In Da Hood θα μπορέσουν να σκοράρουν μόνο 6 πόντους και έτσι θα δώσουν την ευκαιρία στους Sintrim να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι In Da Hood θα προσπαθήσουν την μειώσουν την διαφορά και έτσι με φοβερά καλάθια των Ευθυμίου και Τσουμανή θα μπορέσουν να μειώσουν την διαφορά στους 7 πόντους και να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Όμως οι Sintrim θα δείξουν ότι δεν είναι μια τυχαία ομάδα και ότι μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμα και έτσι με τις σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και χάρης στην ωραία κλειστή άμυνα την οποία εφάρμοσαν θα καταφέρουν να φύγουν με αυτή την πολύ σημαντική νίκη διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 65-57.

MVP του αγώνας αναδείχθηκε ο Κλεομένης Καρπούζης ο οποίος άγγιξε το double double με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των In Da Hood άξιος αναφοράς είναι ο Lubov Angelov ο οποίος πέτυχε 2 πόντους και μάζεψε 16 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Οταμπασίδης 9 , Σωσσίδης 10 (1) , Καζαντζής 7 (1) , Τσώτσος , Τσακίρης 11 (1) , Τουρόγλου 7 (1) , Καρπούζης 10 , Καρακώστας 3 (1) , Σαλαβάτης 8 , Μπούζης

In Da Hood: Κυριακίδης 17 , Ευθυμίου 10 (1) , Angelov 2 , Τσουμανής 12 (1) , Νεοφώτιστος 1 , Δόντσιος , Σάββας , Φουτζιτζής 12 (1) , Ασημακόπουλος 3 (1)