14/04/2024
Red Goats 9 7 12 8 - 36 -
Winston Wizards 4 9 7 12 - 32 -

Πιο έτοιμοι από ποτέ οι Red Goats!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν λίγο νωθρά το παιχνίδι, ψάχνοντας να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Στη συνέχεια οι Red Goats άρχισαν να βρίσκουν ρυθμο με τον εξαιρετικό Μπουλιαρίτη να δίνει λύσεις επιθετικά και να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με 9-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Wizards είχαν ένα φτωχό επιθετικά δεκάλεπτο με τον Νικήτα να βρίσκει σουτ από μέση απόσταση και να κρατάει κοντά στο σκορ την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς και να βρίσκουν σουτ από μακριά από τον Νταή μειώνοντας στο σκορ στα μέσα της περιόδου. Οι Red Goats παρόλα αυτά δεν έχασαν το προβάδισμα τους, καθώς βρήκαν λύσεις με τους 6 πόντους Τσιαντή και πήγαν προηγούμενοι στους πάγκους τους στο τέλος του ημιχρόνου με 16-13.

Στην επανάληψη εμφανίστηκε και πάλι για τους γηπεδούχους ο εξαιρετικός Μπουλιαρίτης και με γρήγορους 4 πόντους έδωσε ψυχολογία στους κόκκινους. Προσπαθήσε για τους Winston Wizards ο Τσουνίδης κυρίως στην άμυνα, ο οποίος είχε 10 μπλοκ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ να βρίσκεται στο 28-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να κάνουν την ανατροπή, με τον Τζανάκη να παίρνει μπρος και να σημειώνει 6 πόντους. Οι Red Goats παρά την πίεση των φιλοξενούμενων δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με τους 4 πόντους του Τσιαντή έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα μέτρα τους και έφυγαν από τον Κολωνό με την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση, επικρατώντας με 36-32.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιακουμής με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τόσουνίδης ο οποίος ισοφάρισε το ρεκόρ στα κοψίματα (11) στην ιστορία της διοργάνωσης.

Red Goats (Γιακουμής): Γιακουμής 6, Βασιλάκης 6, Γκολιανόπουλος 4, Μπουλιαρίτης 8, Νίκου, Πέτσας, Τσιαντής 12

Winston Wizards (Νταής): Καπετάνος 4, Νικήτας 5, Νταής 7, Τζανάκης 10, Τόσουνίδης 4, Καζαντζής 2

Τι μας άρεσε: Το ρεκόρ του Τοσουνίδη!