13/09/2021
Capital Con-Trolls 8 8 11 10 - 37 -
Kourkoutes BC 9 12 11 13 - 45 -

Πιο έτοιμοι οι Kourkoutes, έχουν δρόμο οι Capital Con Trolls!

Για τον 5ο όμιλο του κυπέλλου αναμετρήθηκαν οι Capital ConTrolls με τους Kourkoutes σε ένα ματς που βρήκε νικητές τους δεύτερους με 37-45. Οι Περιστεριώτες βρέθηκαν σε καλύτερη μέρα, οι γηπεδούχοι έδειξαν ανέτοιμοι μετά από αποχή σχεδόν ενός χρόνου και γενικά το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας.
Ανέτοιμες οι δύο ομάδες στην έναρξη των φετινών υποχρεώσεων, πράγμα που φάνηκε στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς οι μεν Capital ConTrolls είχαν οχτώ πόντους με μόλις ένα εύστοχο σουτ εντός πεδιάς, οι δε Kourkoutes προσπάθησαν να βγάλουν συνεργασίες χωρίς επιτυχία, οι οποίες είναι δουλεμένες και σε βάθος χρόνου θα τους βοηθήσουν στα παιχνίδια τους. 8-9 το σκορ της πρώτης περιόδου με τους Καλπούζο και Νίκα να βάζουν από τέσσερις πόντους για τους Capital ConTrolls, ενώ ο Νακόπουλος είχε πέντε για τους Kourkoutes.
Στο ίδιο έργο θεατές και στην δεύτερη περίοδο καθώς οι Capital ConTrolls ήταν άστοχοι με αποτέλεσμα να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά, ενώ οι Kourkoutes ήταν λίγο βελτιωμένοι και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Τσάκωνα πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά. Ο Γκύζης πέτυχε τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Τσάκωνας είχε πέντε για τους φιλοξενούμενους.
Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στην τρίτη περίοδο για τους Capital ConTrolls οι οποίοι στα πρώτα έξι λεπτά της περιόδου έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 27-25 (26′). Οι Kourkoutes αντέδρασαν και έσφιξαν την άμυνα τους και με σερί 7-0 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ανέκτησαν το προβάδισμα για το 27-32. Ο Καλπούζος πρόσθεσε άλλους τέσσερις πόντους για τους Capital ConTrolls, οι Νακόπουλος και Βεϊσάκης είχαν από τέσσερις για τους Kourkoutes.
Με την ίδια φόρα ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο οι Kourkoutes και με γρήγορο μπάσκετ και πειστική άμυνα κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, 41-31 (35′). Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού οι Capital ConTrolls δεν βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι και η λήξη βρήκε νικητές τους Kourkoutes με 37-45. Ο Νικάς είχε έξι πόντους και ο Καλπούζος τέσσερις για τους ηττημένους, ο Σαρακινός πρώτος σκόρερ των νικητών με πέντε.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ο Κώστας Νακόπουλος με 14 πόντους έχοντας 5/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 μπλοκ. Καλύτερος των Capital ConTrolls ο Καλπούζος με 14 πόντους έχοντας 4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.
Συνολικά οι Capital ConTrolls είχαν 13/38 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 8/8 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Οι Kourkoutes είχαν 16/51 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 4/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 19 κλεψίματα, 9 λάθη και 3 μπλοκ.
Capital ConTrolls (Μαρζάβας): Μαρζάβας, Καλπούζος 14 (11ρ), Κωστούλας 2 (6ασ), Θεοδώρου, Αθανάσαινας, Ξανθάκης 2, Νίκας 12 (11ρ), Λυκογιάννης 3 (1), Κατσάτσος.
Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 14 (10ρ 8κλ 1τρ), Δαιμονάκος, Σαρακινός 7 (1), Πλέστης, Βεϊσάκης 6, Αθανασίου 4 (10ρ), Τσάκωνας 9 (6κλ), Τρωιάνος 5 (1).
Τι μας άρεσε: Η αγωνιστική επάνοδος των Capital ConTrolls μετά από σχεδόν ένα χρόνο και η κατά διαστήματα ασφυκτική άμυνα των Κουρκουτών.