04/03/2023
Kamptzida lizards 8 20 14 7 - 49 -
Magoofyδες 12 13 19 13 - 57 -

Πιο έτοιμοι οι Magoofyδες!

Από την αρχή οι Magoofyδες ήθελαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας η οποία θα τους έδινε την άνεση που αναζητούσαν , κάτι και που κατάφεραν καθώς η άμυνα ήτνα αυτή η οποία τους έωσε αυτή την δυνατότητα. Από την άλλη οι Lizards με τα αρκετά άστοχα σουτ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων και έτσι έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ.

Την αντεπίθεσή τους κατάφεραν να κάνουν όμως οι Lizards οι οποίοι στο δεύτερο δεκάλεπτο μπόρεσαν χάρης στις προσπάθειες του Λίγκου όχι μόνο να μπουν στο παιχνίδι αλλά και να καλύψουν την διαφορά δημιουργώντας μάλιστα και μια διαφορά για τους ίδιους. Οι Magoofyδες μουδιασμένοι από το κακό ξεκίνημα έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και έχασαν το προβάδισμά τους.

Ο Βασιλειάδης όμως στην τρίτη περίοδο ήταν εκεί για την ομάδα , και έτσι το επιθετικό κομμάτι των Magoofyδων πέρασε σε άλλο επίπεδο όπου χάρης στα καλάθια μπόρεσαν να ξανά πάρουν την διαφορά με το μέρος τους. Παρά τις προσπάθειες του Μπαλέκα και του Αρβανίτη δεν μπόρεσε το παιχνίδι να ξανά γυρίσει και έτσι η διαφορά έμεινε υπερ των φιλοξενούμενων.

Τα πολλά λάθη και των δύο ομάδων στην τελευταία περίοδο δεν έδωσαν το περιθώριο αλλαγής του σκηνικού και έτσι οι πιο έτοιμοι Magoofyδες μπόρεσαν να φύγουν με την νίκη με τελικό σκορ 49-57.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Βασιλειάδης ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ενώ για τις Σαύρες άξιος αναφοράς είναι ο Χυσοβαλάντης Μπαλέκας ο οποίος πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Kamptzida Lizards: Ζαγαρτζιλής , Μπαλέκας 11 , Λίγκος 15 (1) , Κουκούλης , Πεφτιτσέλης 8 (2) , Αρβανίτης 8 , Τσερέλης 5 (1) , Γεράκης , Μπαχτσιαβάνης 2

Magoofyδες: Μπούτζης 9 , Σγούρος 7 , Kolev 4 , Δεδόπουλος 6 (2) , Βασιλειάδης 18 , Ανφιμιάδης 2 , Γεώργογλου 7 , Τσομπανάκης 4