40
Nutriclab BC 15 12 22 18 - 67 -
MnP 8 7 13 12 - 40 -

Πιο έτοιμοι οι Nutriclab BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Nutriclab BC και κατάφεραν να πάρουν απο νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού με τον Κουτσφετσούλη και τον Ιακωβίδη να συνεργάζονται άψογα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι MnP βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Νταβαρίνο, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργεία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι Nutriclab BC συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού με τον Χουρδάκη και τον Βαχτεβάνο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Mnp προσπάθησαν να μειώσουν με τις προσπάθειες του Καραμπά και του Χαρίτων Κεχίδη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 27-15.

Οι Nutriclab BC πάτησαν γκάζι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και άνοιξαν την διαφορά με τον Αρώνη, τον Κουτσφετσούλη και τον Ιακωβίδη να ξεκινάνε ζεστοί και να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι MnP εκμεταλλεύτηκαν τον γρήγορο ρυθμό του παινιδιού και βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καραμπά, όμως η κακή αμυντική τους λειτουργία δεν τους επέτρεψε να γίνουν απειλητικοί και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 49-28.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες των δύο ομάδων χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία να δούμε όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Οι Mnp πέτυχαν πολλά καλάθια κοντά στη ρακέτα με τον Νταβαρίνο και τον Καραμπά, όμως οι Nutriclab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 18-12.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Κουτσφετσούλης με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους MnP ξεχώρισε ο Χαρίτων Κεχίδης με 3 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Nutriclab BC: Κουτσφετσούλης 15, Χουρδάκης 5(1), Ιορδανίδης 5, Ιακωβίδης 15(1), Κίνης 5(1), Αρώνης 10, Αποστολίδης, Ξυραφόπουλος, Βαχτσεβάνος 12.

MnP: Γ. Λάσκος 1, Κυριαζής 2, Θ. Κεχίδης, Δ. Λάσκος, Νταβαρίνος 14, Κιοσέογλου, Στρούζας, Καραμπάς 16, Μόκκας 3, Γκρεκ 1, Μπουρλετσίκας, Χ. Κεχίδης 3.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Nutriclab BC.