02/03/2022
Γιουγκοπιάστηκα 16 14 7 13 - 50 -
Athens Crips 17 12 24 19 - 72 -

Πιο εύκολα απ' ότι περίμεναν οι Crips!

Στις 32 καλύτερες ομάδες του  Basketaki Cup βρίσκονται οι Athens Crips, καθώς για την τρίτη φάση του κυπέλλου κέρδισαν εύκολα την Γιουγκοπιάστηκα με 50-72 και στον επόμενο γύρο θα βρουν στον δρόμο τους τους Brazzers!

Ανατροπή στην ανατροπή παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με το 5-0 να γίνεται 5-15 και το 5-15 να γίνεται 16-15, και τελικά οι Athens Crips έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 16-17, μετά από 8 πόντους του Γκουγκούση και 5 του Αργυρούλη. Ο Παπαγεωργίου με τρία τρίποντα και ο Μπαντράς με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Πατάγια και νέο τριποντάκι του Παπαγεωργίου, η Γιουγκοπιάστηκα πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το τιμόνι στα χέρια της με 30-29. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ζαγαλάκης (4π), Γκουγκούσης (3π) και Κουρκουλής (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Athens Crips έστησαν το δικό τους πάρτι στο Περιστέρι και με τους Γκουγκούση, Κουρκουλή και Γιγουρτάκη να πετούν φωτιές με 6 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 37-53. Λίγα πράγματα από την παρέα του Τσάνταλη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πατάγια να διασώζεται με τους 5 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 37-53!

Με την διαφορά στους 16 πόντους, 37-53, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι η ομάδα του Παπαδόπουλου έφτασε εύκολα στη νίκη με 50-72, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γκουγκούση, Κουρκουλή και Ζαγαλάκη. Για την Γιούγκο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σακαρέλος, Πατάγιας και Μπαντράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/8 βολές, 11/37 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 22/48 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 3 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Πατάγιας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 6/15 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Athens Crips ο Γκουγκούσης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/9 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Μπαντράς 11 (3), Πουριέζης 4, Πατάγιας 16, Παπαγεωργίου 12 (4), Σακαρέλος 7 (1), Κωσταρίδης, Λένος

Athens Crips (Λάντζας): Γκουγκούσης 23 (3), Κυρανάκης, Παπαδόπουλος 6, Αργυρούλης 9 (1), Κουρκουλής 15 (2), Ζαγαλάκης 15 (1), Γιγουρτάκης 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο των Athens Crips!

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των Παπαγεωργίου και Σακαρέλου!