17/05/2022
Μίνωες 20 10 15 14 - 59 -
Chicago Hulks 11 13 10 20 - 54 -

Πιο εύκολα το 2-0 για τους Μίνωες!

Το βράδυ της Δευτέρας 16 Μαΐου στο Aρένα, οι Μίνωες πήραν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν και στην δεύτερη επικράτηση με 59-54.Επόμενος σταθμός Drunk Team.

Οι Μίνωες μπήκαν εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον απίθανο Παναγιώτη Παγώνα να οδηγεί την επίθεση με 12 πόντους, τον Μπαχά κυρίαρχο στο ζωγραφιστό και τον Χαϊδάκη να προσθέτει 5, ξέφυγαν 20-11. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Hulks δεν έβρισκαν έυκολα λύσεις , με Νάσου(5) και Σιαχάμη(4) να ξεχωρίζουν.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήταν και πάλι καλύτεροι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με νέα τρίποντα από Μ. Αλεξόπουλο και Βλάχο ανέβασαν την διαφορά στους 13. Στη συνέχεια οι Κόκκινοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με τον Σπύρο Νάσου να παίζει μόνος του την αντίπαλη άμυνα με 9 πόντους, έκλεισαν το ημίχρονο στο -6 (30-24).

Οι Μίνωες είχαν την τύχη να έχουν πέντε διαφορετικούς παίχτες να σκοράρουν στην τρίτη περίοδο, με Παπαστάμο με 5 και Χαϊδάκη με 4 πόντους να τραβάνε το κουπί, στέλνοντας την διαφορά στους 11. Στην αντίπερα όχθη, οι Hulks είχαν δυσκολίες στην επίθεση, με το δίδυμο Νάσου-Τσαρτσή να ξεχωρίζει με 4 έκαστος , για το 45-34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Σικάγο πάλεψαν να γυρίσουν το παιχνίδι με τρίποντες βόμβες του Σιαχάμη(2), 6 πόντους του Τσαρτσή και 4 του Νάσου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση για παιχνίδια. Παγώνας με 5, Χαϊδάκης με 4 και Δημόπουλος με 3 πόντους αντίστοιχα, υπέγραψαν το τελικό 59-54.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Παγώνας με 19 πόντους , 2 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Μίνωες(Παπαστάμος): Ν.Αλεξόπουλος 5(8ρ.), Α. Αλεξόπουλος, Βλάχος 3, Δημόπουλος 5(8ρ.), Κυριακόπουλος 5(10ρ.),Μπαχάς, Παγώνας 19, Παπαστάμος 7, Χαϊδάκης 15.

Chicago Hulks (Α.Τιγγινάγκας ): Καλδέλης 2(9ρ.), Γ.Μπαντουβάκης , Δ.Μπαντουβάκης 6(10ρ.), Νάσου 22, Παρσόπουλος , Σιαχάμης 12, Α.Τιγγινάγκας 2, Ν.Τιγγινάγκας , Τσαρτσής 10(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα και η υπομονή που είχαν οι Μίνωες στις επιθέσεις τους.