25/10/2023
Gangsters 19 18 17 15 - 69 -
Black Mamba 13 20 12 15 - 60 -

Ήταν πιο Gangsters και πήραν δίκαια το ντέρμπι!

Με τη γνωστή συνταγή της σκληράδας, ιδίως στην περιφερειακή άμυνα, οι Gangsters λύγισαν το Black Mamba στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής και παρέμειναν αήττητοι στον δεύτερο όμιλο της Master League, επικρατώντας με 69-60. Πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του coach Μπασδάνη που είχε κάποια από τα ατού της μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα οι μετέπειτα νικητές, σουτάροντας με καλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ και βγάζοντας μπόλικο πάθος από νωρίς, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τσιάτσιο (4π.), Μαρκόπουλο (3π.), Μακρή (3π.), Καραμποίκη (3π.) και Β. Λάιο (2π.). Το Mamba είχε τρόπο απάντησης, χάρη στους Ρεπάνη (5π.), Δέδε (5π.) και Δ. Μονέο (2π.) και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-20 και τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν όμορφο θέαμα. Ο νεοαποκτηθείς Νιφόρας (9π.) βρήκε ρυθμό και έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Μαρκόπουλο (4π.), Νιώτη (4π.) και Τσατσάκο (2π.) διατήρησε τους Gangsters σε θέση οδηγού. Στην αντίπερα όχθη, το Black Mamba διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα το ματς, έχοντας τους Δ. Μονέο (7π.), Δέδε (4π.), Μπολοτάκη (4π.), Μουσούλη (3π.) και Μαρίτσα (2π.) σε πολύ καλή κατάσταση. Σκορ ημιχρόνου, 37-33.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα των Βρύλλη κ’ Κεχρή διατήρησε και διεύυνε το υπέρ της προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τους Β. Λάιο (8π.), Μαρκόπουλο (5π.), Νιφόρα (4π.) και Νιώτη (3π.). Το Mamba πήρε λίγα από πολλούς, όμως δεν έδειξε να πατά καλά σε αυτό το κομμάτι του αγώνα, οδεύοντας προς την τέταρτη περίοδο κάπως νευρικά και όντας πίσω με 9 πόντους διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε στο κλασικό πλέον ντέρμπι της Master League. Οι Gangsters παρέμειναν προσηλωμένοι στην αμυντική τους λειτουργία, οδηγώντας τους φιλοξενούμενους σε κακές επιλογές και σφραγίζοντας τη νίκη με νέο επιθετικό κρεσέντο του Νιφόρα (9π.). Το Mamba, παρά την προσπάθεια των Δέδε (7π.), Γ. Μονέου (4π.), Μουσούλη (2π.) και Μπολοτάκη (2π.), δεν κατάφερε να βγάλει έγκαιρη αντίδραση, γνωρίζοντας τελικά την πρώτη ήττα για τη σεζόν 23-24.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 20/51 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, το Black Mamba είχε 19/44 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 22 πόντους, έχοντας 7/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Δέδες με 18 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης-Κεχρής) : Γραφιαδέλλης, Καραμποίκης 3 (1), Λάιος 10 (2), Μακρής 5 (1), Μαρκόπουλος 12 (2), Νιφόρας 22 (2), Νιώτης 9, Τσατσάκος 2, Τσιάτσιος 6.

Black Mamba (Μπασδάνης) : Ασπιώτης, Δέδες 18, Μαρίτσας 2, Μονέος Δ. 11, Μονέος Ι. 7 (2), Μουσούλης 6 (1), Μπολοτάκης 8, Ρεπάνης 8 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των Gangsters.