01/04/2022
The Jokers 15 9 15 13 - 52 -
Thunder 11 15 17 19 - 62 -

Πιο κοντά από ποτέ στα playoff η Thunderblaze!

Στα χρώματα της Thunderblaze βάφτηκε το μεγάλο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Master League, καθώς κέρδισαν τους Jokers με 52-62 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Jokers, καθώς με 4 πόντους του Πουγκακιώτη, 3 του Κωστελέτου και τρίποντα των Φιλιππάκου – Πανόπουλου, προηγήθηκαν με 15-11. Ο Λαγός με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Νάκος και Εμμανουηλίδης.

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες, με την Thunderblaze να πατάει καλύτερα στο παρκέ και με ακόμη 6 πόντους του Λαγού, 4 του Εμμανουηλίδη και 3 του Νάκου, προσπέρασε με 22-26, 1:00 για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 24-26, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Τζιτζογλάκης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους είχε ο Πανόπουλος και 2 ο Πουγκακιώτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κοκκινάκη βρέθηκε μέχρι και στο +7, 24-31, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 39-43, έπειτα από τρία τρίποντα του Πάλλη, 4 πόντους του Νάκου και 3 του Γεωργίου. Την ομάδα του Καραγιαννίδη κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι κουμπάροι, Πανόπουλος και Κωστελέτος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunderblaze ήταν ανώτερη και με ηγέτη τον Γεωργίου με 9 , έφτασε στη μεγάλη νίκη με 52-62! Πάλεψε για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά ο Πανόπουλος, ωστόσο τα τρία τρίποντα που πέτυχε δεν ήταν αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 12/38 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 14/23 βολές, 15/30 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Πανόπουλος με 22 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/5 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Thunderblaze ο Νάκος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 5/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

Jokers (Καραγιαννίδης): Gaafar 6, Κηρύκος, Κοντοές 2, Κωστελέτος 9, Μαραγκουδάκης, Πάτσης, Πανόπουλος 22 (6), Πουγκακιώτης 8, Τζιτζογλάκης 2, Φιλιππάκος 3 (1)

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Γεωργίου 12 (1), Εμμανουηλίδης 6, Κυπριανός 5, Λαγός 15 (2), Νάκος 12, Πάλλης 12 (3), Τζούρτος

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!