23/03/2022
Athens Pistols 19 15 19 19 - 72 -
Πι Stoli α 13 12 13 11 - 49 -

Πιο κοντά στα playoff οι Athens Pistols!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της  Master League , οι Athens Pistols πραγματοποίησαν ακόμη ένα βήμα για την είσοδο στα Playoff   , καθώς τα ΠΙstoliA υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με σκορ 72-49 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σταμάτη Ρήγα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έκλεψε μπάλες , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 14  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα  , 7-4 και 12-5 , οι παρέα του Λιόλιου αντέδρασε και μείωσε στους δύο  , 12-10 , με τους γηπεδούχους να απαντούν και με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 7-3  να κλείνουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με έξι πόντους διαφορά , 19-13 . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Φασουλάκης με 10 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Ιωαννίδης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Athens Pistols με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα άνοιξαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση , 25-15 και 30-19 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 34-25 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Δαλίτσικας  πέτυχε 5 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Λιόλιος  είχε 6 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , καθώς  πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους παρουσιάστηκε στο παρκέ και σκόραραν με κάθε πιθανό τρόπο με τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη τιμή των δέκα επτά πόντων , 55-38 . Ο Φασουλάκης  πέτυχε 6 πόντους , ενώ ο Λιόλιος είχε 5 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μια σπουδαία νίκη με το ευρύ 72-49 . Οι Athens πλέον χρειάζονται ακόμη μια νίκη στο τελευταίο παιχνιδιού της regular season απέναντι στους Κερβερους για να σφραγίσουν ένα από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στα Playoff της Master League   . Πρώτος σκόρερ ο Δημήτρης Ρήγας με 7 πόντους , ενώ 5 είχε ο Λιόλιος  .

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Ρήγας με 14 πόντους , 8 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Λιόλιος είχε 19 πόντους , 6 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Athens Pistols είχαν 21/51 δίποντα , 9/27 τρίποντα , 3/4 βολές , 47 ριμπάουντ , 19 ασίστ ,  6 κλεψίματα , 7 κόψιματα  και 6 λάθη , ενώ τα ΠιStoliΑ είχαν 18/46 δίποντα , 1/17 τρίποντα , 10/16 βολές , 42 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 6 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 7 λάθη .

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Δαλίτσικας 12 , Καρνάβας 10 , Μπαλωμένος 3 ,  Πατρώνης , Σταμάτης Ρήγας 14 , Δημήτρης Ρήγας 7 , Σάρρας 8 , Φασουλάκης 18 .

ΠιStoliΑ(Λιόλιος) : Γραικούσης 4 , Ιωαννίδης 18 , Λιόλιος 19 , Ντάσκαρης 2 , Παπαδιονυσίου 4 , Σταμέλος 2  .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Athens Pistols !