06/06/2023
Lasson BC 18 18 8 10 - 54 -
Σκακιστές 20 20 22 18 - 80 -

Πιο κοντά στους 32 οι ερυθρόλευκοι Σκακιστές!

Το βράδυ της Τρίτης στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου οι Σκακιστές εγκαινίασαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις νέες - ερυθρόλευκες φυσικά - εμφανίσεις τους, επικρατώντας της αποδεκατισμένης και ανταγωνιστικής για ένα ημίχρονο Lasson BC με 54-80. Αμφότερες οι ομάδες πλέον συγκεντρώνουν από 9 βαθμούς και επικεντρώνονται στα κρίσιμη τελευταία αγωνιστική. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Τόσο η Lasson όσο και οι Σκακιστές βρήκαν από νωρίς ρυθμό στο κλειστό του Ζεφυρίου, σκοράροντας με ικανοποιητική συνέπεια και προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν οι μετέπειτα νικητές, με το δίδυμο Σταυρόπουλος (9π.) - Γκουρβέλος (8π.) να ξεκινά “καυτό” το ματς. Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε η Lasson, χάρη στην επιθετική της πολυφωνία και κυρίως τους Κοντονάτσιο (9π.) και Φ. Καραμπά (6π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα δεν άλλαξαν, με το επιμέρους σκορ να γράφει και πάλι 18-20 και το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο μετέπειτα Betsson mvp Αθανασίου (10π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Lasson βρήκε στήριγμα στους Φ. Καραμπά (5π.), Κοντανάτσιο (3π.), Μανίκα (3π.), Τσουπαρόπουλο (3π.) και Α. Καραμπά (2π.) μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Σκορ ημιχρόνου, 36-40.

Μετά την ανάπαυλα, οι Σκακιστές πάτησαν απότομα το πόδι στο γκάζι, διευρύνοντας σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα και κρατώντας πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους. Η τριπλέτα των Γκουρβέλου (9π.), Αθανασίου (4π.) και Σταυρόπουλου (4π.) συνέχισε να προσφέρει επιθετικά και αμυντικά, ενώ την ίδια ώρα μονάχα ο Φ. Καραμπάς (8π.) έβρισκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό της Lasson. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-62.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Σκακιστές να εκτοξεύουν τη διαφορά και να βάζουν το κερασάκι στην τούρτα με καλάθια των κομισάριων. Η Lasson πάλεψε να βελτιώσει την εικόνα της, αφού η τρίτη καλοκαιρινή ήττα έμοιαζε πλέον αναπόφευκτη. Κάπως έτσι, οι Σκακιστές ανέβηκαν στο 4-2, με τις δύο ομάδες όμως να ισοβαθμούν.

Στο τέλος του αγώνα, η Lasson BC είχε 17/44 δίποντα, 3/23 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Σκακιστές είχαν 23/48 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αθανασίου με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/7 δίποντα, ½ τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 19 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/8 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Lasson BC (Καραμπάς) : Καραμπάς Φ. 19, Καραμπάς Α. 7, Κοντονάτσιος 12 (2), Κρητικός 4, Μανίκας 7, Τσουπαρόπουλος 5 (1).

Σκακιστές (Αντωνάκης-Μπουργαζάς) : Αθανασίου 14 (1), Αντωνάκης 3 (1), Βυθούλκας 3, Γαιτάνης, Γκουρβέλος 25 (4), Μεγαγιάννης 5 (1), Μπουργαζάς 2, Σταυρόπουλος 17 (1), Χατζάκης 11.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.