27/05/2022
The Jokers 14 8 29 18 - 69 -
New World Fix 10 14 12 15 - 51 -

Πιο ξεκούραστοι και νικητές οι Jokers!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους, αλλά και την κούραση που εμφάνισαν οι New World Fix από τα συνεχόμενα παιχνίδια, οι Jokers κέρδισαν τους οράνιε με 69-51 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον τρίτο όμιλο της Summer Master League, μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Jokers, καθώς με 7 πόντους του Πανόπουλου και 3 του Ρούση, προηγήθηκαν με 14-10. Ο Σιάποντης με 5 πόντους, ο Κουτουζής με 3 και ο Λογγίτσης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα των Γαλανού – Τασιούδη έσφιξε την άμυνά της και με 7 νέους πόντους του Σιάποντη και 4 του Κουτουζή, πήγε στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 22-24! Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Πανόπουλος και Ρούσης με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Jokers κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με τους Πανόπουλο (8π), Κωστελέτο (6π), Πιστιόλη (5π) και Καλλινίδη (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 51-36. Δεν μπόρεσαν οι New World Fix να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Σιάποντης, τους 4 του Λογγίτση και τους 3 του Κουτουζή. Σκορ τρίτης περιόδου 51-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Βασιλειάδη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Φιλιππάκο, Πανόπουλο, Καλλινίδη και Ρούση, έφτασε εύκολα στη νίκη με 69-51! Για τους Μπυρόβιους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κουτουζής και Σιάποντης με 7 πόντους έκαστος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 20/36 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 14/33 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Jokers ο Ρούσης με 15 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 6/8 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Jokers (Βασιλειάδης): Φραγκογιάννης, Κηρύκος, Φιλιππάκος 6 (2), Πανόπουλος 22 (4), Ρούσης 15, Καραγιαννίδης 2, Αγγελάκης 3 (1), Πιστιόλης 5, Καλλινίδης 6, Κωστελέτος 10

New World Fix (Τασιούδης – Γαλανός): Μπερδεμπές 2, Τσεκουρλούκης 1, Λαδάς, Σιάποντης 22 (3), Κουτουζής 20 (2), Λογγίτσης 6

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Jokers!