02/12/2023
Optimus Priamus 14 12 11 20 - 57 -
Χάνειball 6 6 19 10 - 41 -

Πιο ξεκούραστος ο Optimus Priamous, έφτασε στη νίκη!

Οι Optimus μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκοπό να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και την έλλειψη λύσεων που είχε η Χάνειball και με μπροστάρη τον Μανιά με 6 πόντους, είχαν το προβάδισμα με 14 – 6. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι που αντιμετώπισαν πρόβλημα μέσα στις δύο ρακέτες, είχαν τον Κ.Κ. Χριστόπουλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Ίδια ακριβώς εικόνα είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με διαφορά ασφαλείας. Οι Μωβ με πολυφωνία στην επίθεση και τους Χατούνογλου με 4 και Παπαδάκο με τρίποντο να ξεχωρίζουν, δε βρήκαν ιδιαίτερη αντίδραση από την Χάνειball που πέτυχε μόλις 6 πόντους (Γεωργίου, Κ.Κ. Χριστόπουλος και Δ. Χριστόπουλος) και διαμόρφωσαν το 26 – 12 του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι σκλήρυνε πολύ στην τρίτη περίοδο, με τον μπασκετικό ξύλο να πέφτει άφθονο μέσα στις δύο ρακέτες και την καλύτερη Χάνειball να πλησιάζει 37 – 31. Ο κόουτς Αντωνουσάκης είχε την ευτυχία να δει έξι διαφορετικούς παίκτες να βρίσκουν στόχο για τους Optimus,με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν σκληράδα στην άμυνα και με την τριάδα Κότσιφα(5), Κ.Κ. Χριστόπουλο(6) και Κ.Σ. Χριστόπουλο(5) να δίνουν λύσεις στην επίθεση, να μειώνουν τη διαφορά στους 6.

Η Χάνειball είχε το μομέντουμ και ξεκινώντας καλά στην τέταρτη περίοδο με Κ.Κ. Χριστόπουλο και τρίποντο του Κότσιφα, πλησίασε 37 – 35. Σε εκείνο το σημείο ο Αντωνουσάκης έδωσε εντολή για πίεση ψηλά στην μπάλα και οι Optimus μετέτρεψαν το παιχνίδι σε μονόλογο. Ο Χατούνογλου εκμεταλλευόταν όλες τις φάσεις που βρέθηκε σε θέση βολής με 6 πόντους, ο Μανιάς έπαιζε βόλεϊ μέσα στο ζωγραφιστό και ο Πιερουτσάκος έπαιρνε θέση στην γραμμή των κορυφαίων με 4 πόντους, σπρώχνοντας τους γηπεδούχους στο τελικό 57-41!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μανιάς με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φιλάρετος Κότσιφας με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Optimus είχαν 24/57 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 6/18 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Η Χάνειball είχε 10/44 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 12/21 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 3, Δημητρίου, Καλτσάκας 4, Λοΐζος 4, Μανιάς 13(16ρ.), Ορφανουδάκης, Παπαδάκος 7, Πιερρουτσάκος 8, Σκουτέρης 2, Φουντουλάκης 2, Χατούνογλου 14.

Χάνειball(Δ. Χριστόπουλος): Γεωργίου 5, Δαμουλάκης 2(13ρ.), Κότσιφας 10(13ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 13, Δ. Χριστόπουλος 2, Κ.Σ. Χριστόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το πάθος το οποίο έβγαλαν οι ομάδες μέσα στο παιχνίδι.