16/01/2023
Uncle Drew 15 17 10 21 - 63 -
Deportivo Faliro 12 20 17 22 - 71 -

Πιο ορατά από ποτέ τα playoff για την Deportivo Faliro!

Βραδάκι Δευτέρας στο Athens Sports Hall και η έναρξη του δευτέρου γύρου στη μεγάλη κατηγορία βρίσκει αντιμέτωπους τον Uncle Drew και την Deportivo Faliro Mera σε ένα κρίσιμο ματς για αμφότερες, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους. Έπειτα από σαραντάλεπτη μάχη η ομάδα του Γιάννη Μαρινάκη επικρατεί δίκαια με 63-71, φτάνοντας τις 8 νίκες στην Elite League και κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την οριστική κατάληψη μιας εκ των 8 προνομιούχων θέσεων. Καταδικαστική ήττα για τον Uncle Drew (10η διαδοχική στην κατηγορία) που παραμένει καθηλωμένος στις 3 νίκες παρέα με τους Αμερικάνους.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ και τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο «Θείος» βρήκε λύσεις από τους Κάρμα (5π.), Μπονάτσο (3π.), Βαρβαρίδη (3π.), Κανδηράκη (2π.) και τον νεοαποκτηθέντα Μιλάνοβιτς (2π.), ενώ οι Φαληριώτες απάντησαν με Κακαλέτρη (4π.), Γαρμπή (2π.), Μαρούσο (2π.), Ναυπλιώτη (2π.) και Τόλια (2π.) που πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα της Deportivo. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-12.

Αυξημένη ήταν η παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να έχουν κάποια πολύ καλά διαστήματα και το επιμέρους σκορ να γράφει 17-20. Ο Drew βρήκε στήριγμα στα μακρινά σουτ του Κανδηράκη (8π.), αλλά και στους Βαρβαρίδη (5π.), Κάρμα (2π.) και Καμπά (2π.), ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο πολύφωνοι επιθετικά, βασιζόμενοι σε 6 διαφορετικούς παίκτες με τους Κακαλέτρη (5π.), Μαρούσο (4π.) και Γαρμπή (4π.) να κάνουν τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 32-32.

Μετά την ανάπαυλα η Deportivo Faliro, ούσα βελτιωμένη αμυντικά και με πρωταγωνιστές τους Μαρούσο (6π.), Ναυπλιώτη (3π.), Τσάβαλο (2π.), Φελλά (2π.), Κακαλέτρη (2π.) και Γαρμπή (2π.). αρχίζει να γέρνει την πλάστιγγα προς την μεριά της. Το δίδυμο Μπονάτσος (8π.) – Κάρμας (2π.) τραβάει κουπί από πλευράς Drew και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκινά με -7 για τους γηπεδούχους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Deportivo αποφάσισε να μην αφήσει τον «Θείο» να πιστέψει στην ανατροπή. Τόλιας (8π.) και Γαρμπής (7π.) βγήκαν μπροστά για την ομάδα του Μαρινάκη που επικράτησε χωρίς να αγχωθεί ιδιαίτερα, παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Μπονάτσου (9π.), Τσερπέ (2π.), Κάρμα (2π.) και Μιλάνοβιτς (2π.). Φινάλε στο ASH και η νεοφώτιστη Deportivo κάνει ένα ακόμη σημαντικό βήμα, αναγκάζοντας παράλληλα τον Drew σε καταδικαστική ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Uncle Drew είχε 16/36 δίποντα, 9/40 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Deportivo Faliro είχε 25/50 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 12/18 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Γαρμπής με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Μπονάτσος με 20 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Uncle Drew (Κάρμας) : Βαρβαρίδης 8 (2), Ιατρού, Κάρμας 11 (1), Καμπάς 8, Κανδηράκης 10 (2), Μιλάνοβιτς 4, Μπονάτσος 20 (4), Τσερπές 2.

Deportivo Faliro Mera (Μαρινάκης) : Γαρμπής 15, Δήμτσος 2, Κακαλέτρης 11 (1), Μαρινάκης, Μαρούσος 12, Ναυπλιώτης 9 (2), Παπαθανασίου 5, Τσάβαλος 4, Τόλιας 10, Φελλάς 3.

Τι μας άρεσε : Η διαχείριση της Deportivo στο φινάλε και μεταγραφικές προσθήκες των δύο ομάδων.