16/09/2023
AlsoupoLions 19 8 16 19 - 62 -
Πασοκlahoma City Thunder 15 14 7 17 - 53 -

Πιο ψύχραιμα στο τέλος τα Λιοντάρια!

Σάββατο βράδυ 16 Σεπτεμβρίου στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου της D2 και σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, οι Alsoupolions όντας πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, κατάφεραν να κάμψουν δύσκολα την αντίσταση της Πασοκlahoma, επικρατώντας με 62 – 53.

Ανοιχτό παιχνίδι, γρήγορες επιθέσεις και υψηλό σκορ είδαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Αντωνόπουλο να κάνει τρομακτικό παιχνίδι σκοράροντας 12 πόντους για τα Λιοντάρια και με τις πολύτιμες βοήθειες του Αγαπητού που ακολουθούσε με 5, έδιναν την πρωτοπορία με 19-15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο η ΠΑΣΟΚlahoma αντιμετώπιζε μεγάλο πρόβλημα στις επιστροφές και έτρωγε εύκολους πόντους, με τον Γνάτη που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση να την κρατάει κοντά με 11 προσωπικούς πόντους.

Ιδανικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι γηπεδούχοι και με Αντωνόπουλο – Βενιζέλο να σκοράρουν, έστειλαν τη διαφορά στο + 9. Η ΠΑΣΟΚlahoma δεν άργησε να βγάλει αντίδραση, εκμεταλλεύτηκε τις βιαστικές επιθέσεις του αντίπαλου και με αιχμή του δόρατος ξανά τον Γνάτη με 6 πόντους και τον Δημακόπουλο να εκμεταλλεύεται τον όγκο του μέσα στη ρακέτα με 5, γύρισαν τούμπα την κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 29.

No Γνάτης no party η εικόνα των φιλοξενούμενων στην τρίτη περίοδο που σκόραραν με το σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα οι Alsoupolions που είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Βενιζέλο με 8 πόντους να ελέγξουν πλήρως την κατάσταση, χτίζοντας διαφορά 7 πόντων(43 – 36).

Ο Μελισσάς με γκολ φάουλ έδωσε το έναυσμα και ο Κεφαλόπουλος πήρε την μπαγκέτα στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να τρέχω μου επιμέρους 1 – 9, παίρνοντας την πρωτοπορία με 44 – 45. Οι νεανικοί Alsoupolions έβγαλαν περισσότερα ψυχικά αποθέματα και μεγαλύτερη ενέργεια στα 7 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του παιχνιδιού, πέτυχαν 18 πόντους με πρωταγωνιστές το δίδυμο Βενιζέλο με 9 και Αντωνόπουλο με 8 πόντους αντίστοιχα, δίνοντας στην ομάδα τους το ροζ φύλλο με 62 – 53.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φοίβος Αντωνόπουλος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Γνάτης με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η ΠΑΣΟΚlahoma είχε 14 / 33 δίποντα, 7 / 37 τρίποντα, 13 / 21 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Alsoupolions είχαν 18 / 48 δίποντα, 1 / 17 τρίποντα, 14 / 31 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Alsoupolions(Βενιζέλος): Αγαπητός 10, Αντωνόπουλος 27(9ρ.), Βενιζέλος 20, Κυριακόπουλος (12 ρ.), Μαγκώνης, Πάτας 4, Πανταζής, Παπαδάκης 1, Σπανός (7ρ.).

Πασοκlahoma City Thunder(Διαμαντόπουλος) Γνάτης 25(9ρ.), Δημακόπουλος 5, Ιατρού, Κεφαλόπουλος 10(7ρ.), Κοτζαμπασάκης 3, Λιακίδης 4, Λουκόπουλός, Μελισσάς 6, Συρίγος.