20/05/2023
Μία + Μία 6 14 10 14 - 44 -
G-vana 12 7 11 8 - 38 -

Πιο ψύχραιμη στο τέλος η Μια συν Μία!

Το βραδάκι του Σαββάτου 20 Μαΐου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, μπόλικο μπασκετικό ξύλο και αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Μία + Μία ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη με 44-38 απέναντι στην G-Vana, για τον έκτο όμιλο της Summer Development.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό μεταξύ των δύο ομάδων, με την G-Vana να στηρίζεται στην εξαιρετική της άμυνα και να προηγείται με double score. Οι Πράσινοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση, με τον Τσιμπούρη να βάζει ένα τρίποντο, ενώ στην φτωχή συγκομιδή της Μία συν Μία, ο Βογιατζής πέτυχε ένα τρίποντο και ο Σπανίδης ένα καλάθι.

Η G-Vana πατούσε καλύτερα και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με καλάθια από Λιάνα και Μπαρμπέρη, άνοιξε κι άλλο την διαφορά(8-17). Η Μία συν Μία, έβγαλε αντίδραση μετά το τετράλεπτο, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα και με το δίδυμο Ξενικάκη – Ντελαλή να παίρνουν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 4 πόντους αμφότεροι και τρίποντο του Βογιατζή, ανέτρεψε το σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 20 – 19.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και το σκορ να μένει στην απόλυτη ισορροπία. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και οδηγούσαν την κούρσα με τα δύο τρίποντα του Ντελαλή, όμως η G-Vana με τον Τσιμπούρη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5 πόντους και τους Μοσχόπουλο - Νικήτα να συνεργάζονται άψογα με 3 πόντους αμφότεροι, διαμόρφωσαν το ισόπαλο 30-30.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτή που πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με Ξενικάκη – Βογιατζή να οδηγούν την επίθεση, πήραν αέρα 4 πόντων. Η G-Vana δεν άργησε να βγάλει αντίδραση και με Μοσχόπουλο – Νικήτα να σκοράρουν από 3 πόντους και δίποντο του Μπαρμπέρη, προσπέρασε με 37 – 38, τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Η Μία + Μία είχε πιο καθαρό μυαλό στις τελευταίες φάσεις του αγώνα, στηρίχθηκε στον Θεοφίλη που με την ενέργεια του και τους 4 πόντους του ,έδωσε το σύνθημα νίκης και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Ντελαλή, διαμόρφωσαν το τελικό 44-38.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Ντελαλής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Λιάνας με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Μία συν Μία είχε 10/47 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 6/18 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Η G-Vana είχε 12/46 διποντα, 3/20 τρίποντα, 5/18 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Μία συν Μία(Ντελαλής): Βογιατζής 11, Δάσκαλος, Θεοφίλης 6(7ρ.), Μαυράκης 4, Μοναστηριώτης, Ντελαλής 13(8ρ.), Ξενικάκης 8(8ρ.), Πανταζής, Σπανίδης 2(7ρ.).

G-Vana(Ψωμιάδης): Λιάνας 4(10ρ.), Μοσχόπουλος 8, Μπαρμπέρης 4, Νικήτας 8, Τσιμπούρης 9, Φραγκούλης, Χαλτούπης 3, Ψωμιάδης 2(12ρ.), Βίγλας.

Τι μας άρεσε: Η αμφίρροπη εξέλιξη της αναμέτρησης μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.