10/10/2024
Slippers BC 17 12 17 12 - 58 -
Sintrim Team 14 21 10 15 - 60 -

Πιο ψύχραιμη στο τέλος η Sintrim Team

Δυνατή αρχή και για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το small ball με το οποίο πορεύτηκαν στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου και τα λάθη των αντιπάλων τους κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 17-14.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο αφού και οι δύο ομάδες δεν ήταν διαθετιμένες να αφήσουν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Παρά τις πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Sintrim Team έφυγε για τα αποδυτήρια προηγούμενη με 29-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Οι Slippers δεν ήταν διαθετιμένοι να αφήσουν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Αρχικά, μείωσαν στο σκορ και κατάφεραν εξαιτίας της πολύ καλής τους άμυνας να πάρουν και το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αφού ο φωτεινός πίνακας ανέγραφε 46-45 υπερ των Slippers BC

Οι γηπεδούχοι έβαλαν ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους Sintrim Team αφού προηγήθηκαν με 52-47 στα μισά της περιόδου. H Sintrim Team υποχρεώθηκε να απλώσει την άμυνα της σε όλο το γήπεδο και κατάφερε με αυτόν τον τρόπο να κλέψει μπάλες και να περάσει μπροστά στο σκορ. Οντας πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνος

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αστέριος Σαλαβάτης που σημείωσε double-double με 11 πόντους και 17 ριμπάουτν

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καμαράς με 15 πόντους και 18 ριμπάουντ

Slippers BC:Αρσένης 9,Καμαράς 15(3),Κισκινίδης 11(1),Κυρίμης 4,Μπάτας,Χρυσοχόου 19(3)

Sintrim Team:Ελευθεριάδης 4,Καζαντζής 12(2),Λιατσικός 2,Λιβέρης Α.,Λιβέρης Χ. 10(1),Σαλαβάτης 11(1),Τουρόγλου 12(4),Τσιότρας Δ. 4, Τσιότρας Α.,Χονδρογιώργης 5(1)