04/12/2022
Mad Frogs 13 12 13 10 - 48 -
Milwaukee Sucks 18 3 15 10 - 46 -

Πιο ψύχραιμοι στο τελος οι Mad Frogs!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα οι Mad Frogs καθώς επικράτησαν δύσκολα των Milwaukee Sucks στο Μαζαράκη.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους Sucks να προηγούνται με 13-18 χάρη στα καλάθια των Οικονόμου, Τσίνα και Μαυροειδή. Από την περιφέρεια κυρίως σκόραραν οι Frogs, με τους Μοσχοβίτη, Κατσαρό και Brkic να σημειώνουν από ένα τρίποντο.

Η ομάδα του Καραμήτσου κυριάρχησε και στις δύο μεριές του παρκέ και με σημείο αναφοράς την άμυνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 12-3, παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (25-21). Οι φιλοξενούμενοι δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου, έκαναν πολλά εύκολα λάθη και είδαν το προβάδισμα του πρώτου δεκαλέπτου να... πηγαίνει περίπατο.

Με καλάθια των Χόντα, Καραντζούνη, Γιαννόπουλου και Brkic, οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας. Ύστερα από αρκετά λεπτά αστοχίας, οι Sucks κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση. Με τρίποντο του Φωτόπουλου και δίποντα των Τεπελίδη και Μαυροειδή, οι "κόκκινοι" μείωσαν στο καλάθι (38-36) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες πάλευαν για κάθε κατοχή και έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα. Στα τελευταία λεπτά, εκεί που η μπάλα "έκαιγε" οι Τσίνας και Μαριόλης έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (42-46). Τα "Βατράχια" που στις μεγάλες στιγμές πάντα βρίσκουν την λύση, είδαν τον Καραντζούνη με σουτ από την περιφέρεια και τον Χόντα με σπουδαίο δίποντο να κάνουν το σκορ 47-46 στα 12". Οι "πράσινοι " έβγαλαν και την άμυνα, κέρδισαν φάουλ και με 1/3 βολές του Φράγκου έφτασαν στη νίκη με 48-46.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γιαννόπουλος με 5 πόντους (1/1 δίποντο, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/37 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ.

Mad Frogs (Καραμήτσος): Brkic 11 (1), Κατσαρός 5 (1), Αδαμόπουλος, Φράγκος 6, Χόντας 6, Μοσχοβίτης 7 (1), Καραντζούνης 8 (2), Γιαννόπουλος 5, Σαΐνης, Στεργίου, Βλασταρίδης, Κωστόπουλος

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Τεπελίδης 3, Καββαθάς 2, Τσίνας 10, Φωτόπουλος 6 (1), Μαριόλης 6, Μαυροειδής 8 (1), Οικονόμου 9 (1), Γάτσιος 2, Πάνος

Τι μας άρεσε: Το γεγονός ότι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι οι Frogs έδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά και έφτασαν στη νίκη.