21/10/2023
West Side B.C 15 16 14 17 - 62 -
Boom Shakalaka 16 15 14 13 - 58 -

Πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι West Side!

Τέσσερις έκαναν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα οι West Side καθώς επικράτησαν δύσκολα της Boom Shakalaka σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με πρωταγωνιστές τους Ρηγόπουλο, Λέγγα και Αθανασιάδη προηγήθηκαν γρήγορα-γρήγορα με 13-4. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με τρίποντα του Μπούρμπουλα και δίποντα του Αλιμπέρτη, έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (15-16) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γαλανόπουλο και Ελμενσάουι να έρχονται από τον πάγκο και να δίνουν λύσεις στην επίθεση των West Side. Οι Φλοκας και Αγγελάκης από την άλλη μεριά, έδωσαν σημαντικές βοήθειες στον σταθερά αξιόπιστο επιθετικά Μπούρμπουλα. Το 31-31 του ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει συνέχειας.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης (45-45). Για τους γηπεδούχους οι Μπελεχάκης και Αθανασιάδης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για την Boom Shakalaka το... κουπί στην επίθεση τράβηξε ο Κοττέας.

Έχοντας περισσότερη ενέργεια και σε εξαιρετική κατάσταση τους Αθανασιάδη και Λέγγα, οι West Side πήραν ένα καλό προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου, Πατήσια πάνω σε αυτό και έφτασαν εν τέλει σε μια σπουδαία νίκη. Οι "άσπροι" στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού "κόλλησαν" στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα. Τελικό σκορ στον Σπάρτακο, 62-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αθανασιάδης με double double και 23 πόντους (11/17 δίποντα, 1/4 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/29 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

West Side (Αδελφόπουλος): Αθανασιάδης 23, Γαλανόπουλος 6 (1), Ελμενσάουι 5 (1), Κορρές 4, Λέγγας 6 (2), Λεβεντέλλης, Μπελεχάκης 6 (2), Ρηγόπουλος 10, Τριανταφυλλίδης 2

Boom Shakalaka: Αγγελάκης 7 (1), Αλεφαντινός 4, Αλιμπέρτης 7 (1), Κοττέας 7, Λάσκος 2, Μαρκουλής 6, Μπούρμπουλας 17 (4), Φλόκας 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς..