31/01/2023
RBD ProfiterAll-Stars 11 6 19 5 - 41 -
Never Coupen 11 7 10 18 - 46 -

Πιο ψύχραιμοι οι Never Cupen!

Την 7η νίκη τους στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Rebound πανηγύρισαν οι Never Cupen, οι οποίοι επικράτησαν με 46-41 των ProfiterAll – Stars!

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και να λήγει το δεκάλεπτο στο 11-11 με τον Πούγια να σημειώνει 5 πόντους για τους γηπεδούχους. Για τους Never Cupen, ο Μακρίδης το… έβλεπε βαρέλι σημειώνοντας 9 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα.

Ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 7-6 της περιόδου υπέρ των Never Cupen, αφού ο Περίκος σημείωσε 2/3 βολές σε νεκρό χρόνο και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι ProfiterAll – Stars επέβαλαν το ρυθμό τους και με τον ΜΥΘΙΚΟ Τάσο Πούγια να βάζει 11 και να φτάνει στους 19 συνολικά προηγήθηκαν με 36-28. Στον αντίποδα, για τους Never Cupen, από 3 πόντους σημείωσαν οι Μακρίδης και Δαλέτζας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ με τους NeverCupen ωστόσο να είναι πιο ψύχραιμοι. Μακρίδης, Πετρόπουλος και Δαλέτζας σκόραραν κατά ριπάς και οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χρήστος Αργύρης με 5 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/45 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 10/16 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/25 δίποντα, 8/46 τρίποντα και 6/19 βολές.

ProfiterAll - Stars (Γκίνης): Περίκος 7, Κοντοθεοδώρου, Αμανατίδης 11, Κόττας 2, Πούγκας 16, Γκίνης 2, Καρταλίδης 3.

Never Cupen (Μακρίδης): Μακρίδης 18, Αργύρης 5, Μουστάκας 2, Πετρόπουλος 10, Δαλέτζας 9, Καρπουζλής 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης και το πάθος των ομάδων για τη νίκη!