19/10/2020
Old Stars 12 22 19 8 - 61 -
Mad Frogs 17 17 22 15 - 71 -

Πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι Mad Frogs!

Οι Mad Frogs έκαναν το 2/2 στον 5ο όμιλο της Development 2 League, αφού επικράτησαν με 71-61 των Old Stars στο Athens Sports Hall!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Mad Frogs ήταν καλύτεροι στο παρκέ και πήραν από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης. Τα «Βατράχια», με μπροστάρη τον Brkic που σημείωσε 6 πόντους, προηγήθηκαν με 17-12 με το τέλος της περιόδου. Για τους Old Stars, 5 πόντους πέτυχε ο Καπράλος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Ρωμοσιός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κουσκούνη αντέδρασε. Ο Κώστας Ρωμοσιός πήρε το όπλο του και με 9 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, οδήγησε τους Old Stars στο να τρέξουν ένα επιμέρους 22-17 και να ισοφαρίσουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 34-34. Για την ομάδα του Καραμίτσου, 8 πόντους έβαλε ο Σάκης Χόντας με 4/5 σουτ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Οι Mad Frogs, με τον Brkic να προσθέτει άλλους 7 πόντους στο ενεργητικό του, προηγήθηκαν ξανά και έκλεισαν την περίοδο στο συν 3, 56-53. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 6 πόντους έβαλε ο Ρωμοσιός, ενώ 5 πρόσθεσε ο Φώτης Δουκάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Mad Frogs διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν. Με τον Σάκη Χόντα να είναι πραγματικά απολαυστικός σημειώνοντας ακόμα 8 πόντους, τα «Βατράχια» πήραν την νίκη με 71-61 κάνοντας το 2/2 στον 5ο όμιλο της Development 2 League. Για τους Old Stars, ο Ρωμοσιός που πάλευε μόνος στην επίθεση, πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλους 6 πόντους, φτάνοντας στους 25 στο ματς!

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σάκης Χόντας με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Ρωμοσιός με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθη.

Συνολικά οι Old Stars είχαν 22/61 εντός πεδιάς, 6/21 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/72 εντός πεδιάς, 4/22 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες.

Old Stars (Κουσκούνης): Γεωργούσης, Δουκάκης 8, Ρωμοσιός 25, Δρακόπουλος 5, Καπράλος 10, Τζώρτζος 2, Πέτρου, Μυστιλόγλου 11.

Mad Frogs (Καραμίτσος): Βλασταρίδης 2, Χόντας 16, Γιαννόπουλος 6, Brkic 13, Αδαμόπουλος 2, Σαΐνης, Μαρφαντάς 3, Καραντζούνης 12, Στεργίου 7, Κωστόπουλος 10.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι αρκετά δυνατό με ωραίες φάσεις!

Τι δεν μας άρεσε: Κάποια νεύρα στο τέλος του αγώνα!