25/09/2022
Flying Circus 6 16 12 13 - 47 -
Thunderclutch 17 8 14 12 - 51 -

Πιο ψύχραιμοι οι Histons στο φινάλε!

Με το… δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Development League οι Peristeri Histons, καθώς επικράτησαν πολύ δύσκολα των Flying Circus με 51-48 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο ΣΕΦ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με τους «Περιστεριώτες» να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη.

Εκπληκτικοί ήταν οι «Περιστεριώτες» στο ξεκίνημά τους, καθώς με πρωταγωνιστή τον Πλινθίδη «έχτισαν» διψήφια διαφορά (6-17), στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι που έκαναν νωχελικό ξεκίνημα, σκόραραν με τους Μπουγιούρη και Κάκια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην. Οι Flying Circus, «έσφιξαν» την άμυνά τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 16-8 μείωσαν σε 22-25 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Αλεξάκης κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, ενώ ο Μπουγιούρης ήταν εξαιρετικός, τόσο στο εκτελεστικό, όσο και στο οργανωτικό κομμάτι. Οι Δερβεντζής και Παπαβασιλείου διατήρησαν το προβάδισμα για την ομάδα τους, που όμως παρουσίασε πτωτική πορεία.

Οι Flying Circus συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκορ (30-29) στα μέσα της περιόδου. Οι Histons σ’ εκείνο το σημείο φαίνεται πως «αφυπνίστηκαν» και με μπροστάρη τον Δερβεντζή διαμόρφωσαν το υπέρ τους 34-39, ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Με σημαντικά καλάθια του Μιχαλόπουλου οι «Περιστεριώτες» πήραν ξανά διψήφια διαφορά (34-46), στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η απάντηση των γηπεδούχων άμεση και αποτελεσματική, αφού με πρωταγωνιστές τους Κάκια, Αλεξάκη και Μπουγιούρη ισοφάρισαν σε 47-47, 55’’ πριν την λήξη. Τελικά, οι Histons όντας πιο ψύχραιμοι, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 51-47, χάρη στα καλάθια του Δερβεντζή.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πλινθίδης με… σχεδόν double double και 10 πόντους (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/46 δίποντα (35%0, 3/18 τρίποντα (17%) και 6/9 βολές (67%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/40 δίποντα (48%), 3/15 τρίποντα (12%) και 4/16 βολές (25%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ.

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 12 (15 ριμπ.), Ασημακόπουλος, Κάκιας 12 (12 ριμπ.), Πιπιλής 5 (1), Μπουγιούρης 13 (1), Ψήτος 5 (1)

Peristeri Histons (Παπαβασιλείου): Καίσαρης 2, Δερβεντζής 17 (1), Μ. Λαμπρόπουλος, Πλινθίδης 10, Μάνος 2, Γεωργούδης, Μιχαλόπουλος 7 (1), Παπαβασιλείου 5, Θ. Λαμπρόπουλος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Flying Circus στο ματς και η άψογη διαχείριση του παιχνιδιού από τους Histons στα τελευταία δευτερόλεπτα.