16/09/2021
Buzzer Eaters 6 13 18 11 - 48 -
Elitήριοι by pinguin.gr 7 11 15 12 - 45 -

Πιο ψύχραιμοι στο τέλος οι Buzzer Eaters!

Με μία σπουδαία νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Basketaki Cup οι Buzzer Eaters, αφού στο κλειστό των Άνω Λιοσίων επιβλήθηκαν με 48-45 των Elitήριων!
Με χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του. Οι Elitήριοι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 7-6 με τον Μύρωνα Γκότση να σημειώνει 4 πόντους. Για την ομάδα του Ζαννιά, από δύο πόντους έβαλαν οι Ρίζος, Δεδεδάμης και Λιγνός.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε. Οι δύο ομάδες, άρχισαν να παίρνουν πιο σωστές επιθέσεις και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Οι Buzzer Eaters, έτρεξαν ένα επιμέρους 13-11 και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 19-18. Βουνισέας από την μία με 4 πόντους και Ξενόφος από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πάρα πολύ ενδιαφέρον, αφού αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά στην επίθεση. Ο Γιάννης Ζαννιάς απέδειξε την μεγάλη κλάση του, αφού με 6 πόντους αλλά και τρομερή οργάνωση της ομάδας, οδήγησε τους Eaters να αυξήσουν το προβάδισμά τους στους 4, 37-33. Για την ομάδα του Κωνσταντινάκου, 4 πόντους έβαλε ο Ξενόφος, ενώ 3 ο Πατωνίδης.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Οι Buzzer Eaters, άντεξαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να φτάσουν σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 48-45 κόντρα σε έναν αντίπαλο δύο κατηγορίες ανώτερο.
Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού ήταν ο Στέφανος Βουνισέας με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 λάθος.  Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ξενόφος με 16 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.
Συνολικά οι νικητές είχαν 20/69 εντός πεδιάς, 5/31 τρίποντα και 3/10 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Elitήριοι είχαν 17/58 εντός πεδιάς, 1/16 τρίποντα και 10/21 βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα κι έκαναν 23 λάθη.
Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Γιάννος 3, Βουνισέας 8, Ρίζος 11, Χαραλαμπόπουλος 3, Ζαννιάς 10, Δεδεδάμης 2, Λιγνός 4, Καυκάς 7.
Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Γκότσης 7, Ξενόφος 16, Πατωνίδης Θ 6, Δεδούσης, Κωνσταντινάκος Ν 8, Μωϋσής, Πατωνίδης Φ 8.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Buzzer Eaters που φάνηκαν αρκετά έτοιμοι στην πρεμιέρα τους, κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο!