22/11/2023
New York Fix 19 9 7 7 17 59 -
Griffins 6 17 10 9 8 50 -

Πιο "σκληροί" οι Fix!

Μετά από ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με πολλές δυνατές μονομαχίες, οι New York Fix κέρδισαν στην παράταση τους Griffins με 59-50 και πήραν το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New York Fix στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Παύλου, 5 του Αγρέβη και τρίποντα των Ψαριανού - Riki Riki, προηγήθηκαν με 19-3, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 19-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Παπαδόπουλος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ένα δίποντο είχε ο Βιλτανιώτης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Griffins έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Κοτσόλη, 4 του Λοΐζου και τρίποντο του Βιλτανιώτη, πλησίασαν στους 3, 26-23. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, με τον Καρακούση να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Κοκολάκη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το συγκρότημα του Χρόνη να μειώνει στο καλάθι, 35-33, χάρη σε σε 4 πόντους του Κοτσόλη και βοήθειες των Σπυρόπουλου, Παπαδόπουλου και Θάνου Πατωνίδη. Την παρέα του Σεΐζη διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κοκολάκης, Καρακούσης και Καλπακίδης. Σκορ τρίτης περιόδου 35-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι δεν μπόρεσε να βρει νικητή και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση, 42-42. Ο Καρακούσης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των New York Fix, ενώ για τους μπλε από 4 πόντους είχαν οι Κοτσόλης και Παπαδόπουλος.

Στην παράταση οι New York Fix ήταν καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Αγρέβη, Καρακούση και Ψαριανού, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-50. Για τους Griffins στο έξτρα πεντάλεπτο ξεχώρισαν οι Θάνος Πατωνίδης και Παπαδόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/23 βολές, 17/41 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/25 βολές, 13/41 δίποντα και 3/32 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 8 τάπες.

Betsson MVP των New York Fix ο Καρακούσης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές, 8/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Griffins ο Κοτσόλης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 7/9 βολές, 4/11 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 3 μπλοκ.

New York Fix (Σεΐζης): Αγρέβης 11 (1), Καλπακίδης 2, Καρακούσης 20, Κοκολάκης 9 (2), Κολέτσος, Riki Riki 3 (1), Κούρος, Παύλου 6, Σεΐζης 2, Χαμπεσής, Ψαριανός 6 (1)

Griffins (Χρόνης): Βιλτανιώτης 5 (1), Καραγιάννης, Κοτσόλης 15, Λοΐζος 4, Παπαδόπουλος 12 (2), Πατωνίδης Θ. 8, Πατωνίδης Φ. 2, Σπυρόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!