23/05/2023
Greek Freaks 19 11 16 15 - 61 -
Cosa Nostra 19 7 15 16 - 57 -

Πιο σκληροί από τους σκληρούς οι Freaks!

Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, ένα παιχνίδι που είχε επαφή και πολλές όμορφες προσπάθειες συνάμα, με τους Greek Freaks να κερδίζουν την Cosa Nostra με τελικό σκορ 61-57 στο ΣΕΦ!

Όσο πέρναγε η ώρα, οι δύο παρέες έπαιζαν όλο και καλύτερα, με τον Γονιδάκη να εκτελεί από τη μία και τους Σκάγκο και Σύλλα να σκοράρουν από την άλλη, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 19-19, σε μια αναμέτρηση που απ' όσο προλάβαμε να δούμε στα πρώτα λεπτά, φαινόταν πως θα είναι εξαιρετική!

Ο Θοδωρής ο Καραντζής έμοιαζε ασταμάτητος στη δεύτερη περίοδο,σκόραρε, πήρε ριμπάουντ και γενικά... παρέσυρε τους Freaks, οι οποίοι έκαναν το προσπέρασμα και πήραν τον έλεγχο του αγώνα! Η Cosa ήταν άστοχη, έμεινε όμως κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-26.

Το παιχνίδι απόκτησε μπόλικη σκληράδα, οι άμυνες βγήκαν στο... προσκήνιο και αρκετές φορές η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών. Σκάγκος και Παρίσος ανέλαβαν το σκοράρισμα για την παρέα του Ξυγκάκη η οποία ήταν καλύτερη και έκλεισε την τρίτη περίοδο με το υπέρ της 46-41.

Όποιος ξέρει ή έχει παρακολουθήσει την Cosa, ξέρει πως από πολύ δύσκολα έως... καθόλου παρατάει ένα παιχνίδι, όπως έκανε και την Τρίτη λοιπόν, με τους Freaks όμως να έχουν απάντηση σε κάθε... πρόβλημα που τους έβαλαν και να κλείνουν το βραδάκι με τη νίκη, με τελικό σκορ 61-57.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής ο Καραντζής με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Cosa ξεχώρισε ο Γιώργος Γονιδάκης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/48 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 15/28 βολές, 55 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι 13/34 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 16/23 βολές, 39 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 8 λάθη.

Greek Freaks (Υφαντόπουλος): Παρίσος 5, Σκάγκος 13, Υφαντόπουλος 4, Σουβλέρης 4, Τσαμπαρλής 2, Σύλλας 4, Διαθεσόπουλος 6, Ιωαννίδης, Καραντζής 13, Ξυγκάκης 10.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Φλυτζάνης 3, Χατζησυμεωνίδης, Στρέγλος 2, Γονιδάκης 18, Ρες 15, Μαυρίδης 6, Κουτσουριδάκης, Κάκιος 13.

Τί μας άρεσε: Η δυναμική του Καραντζή κάτω από το καλάθι!