11/11/2019
Κλειώ 13 6 11 12 - 42 -
Old Firm BC 11 13 18 14 - 56 -

Πιο συγκεντρωμένοι στην επανάληψη οι Old Firm!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στην Development 2 League οι Old Firm αφού επικράτησαν στο κλειστό του Κολωνού της Κλειούς με 42-56.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με την Κλειώ να είναι ένα «κλικ» ανώτερη και να προηγείται στο 10’ με 13-11. Ο Καστανιώτης ήταν αυτός που έδωσε μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, ενώ ο Σφήκας σκόραρε δύο φορές από την περιφέρεια. Οι «κόκκινοι» έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Παναγάκου και Κανελλόπουλου.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια με τους Φασκιώτη, Σφήκα και Κόττη να κάνουν την διαφορά στην επίθεση για την Κλειώ (19-16). Οι Old Firm με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και με τους Ντραγκόντι, Κούτσικο και Παναγάκο, κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους στο φινάλε του ημιχρόνου (19-24).

Οι Old Firm στην επανάληψη έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί και στις δύο μεριές του παρκέ, «χτίζοντας» μάλιστα διψήφια διαφορά (30-42). Καθοριστικοί στην εξέλιξη αυτή ήταν οι Παναγάκος, Κανελλόπουλος, Ξυλιάς και Ντραγκόντι. Η Κλειώ έχασε την επαφή με το σκοράρισμα και σε συνδυασμό με την κακή αμυντική της λειτουργία, βρέθηκε σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η ομάδα του Λεμονιά όχι μόνο διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα, αλλά το διεύρυνε κιόλας έχοντας πολυφωνία στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι μπορεί στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Φασκιώτη – Καστανιώτη και στο μακρινό σουτ του Σφήκα, όμως δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, γνωρίζοντας δίκαια την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Παναγάκος με 15 πόντους (4/8 δίποντα, 7/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καστανιώτης με doule double και 10 πόντους (4/12 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/7 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/38 δίποντα (23,6%), 4/19 τρίποντα (21,1%) και 12/25 βολές (48%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/48 δίποντα (29,1%), 6/26 τρίποντα (23,1%) και 10/19 βολές (52,6%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Κλειώ (Αμπατζής): Φασκιώτης 7, Αμπατζής 6 (1), Κόττης 6, Καστανιώτης 10, Σφήκας 11 (3), Ζαβιτσάνος 2, Σταλίκας.

Old Firm (Λεμονιάς): Κανελλόπουλος 7 (1), Στανταμούρης 2, Λεμονιάς 1, Κούτσικος 2, Παναγάκος 15, Αναρχουλής 2, Ντραγκόντι 15 (5), Σίττας, Ξυλιάς 8, Τρογάδας 4

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο των Old Firm και η απόδοση των Παναγάκου και Ντραγκόντι.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 22 λάθη της Κλειούς.