09/04/2024
Flint Tropics 15 11 16 18 - 60 -
Ανακασιακός 14 20 9 20 - 63 -

Πιο δυνατοί από τους... δυνατούς!

Ο Ανακασιακός έκανε μια μεγάλη προσπάθεια, οι Flint Tropics το ίδιο, με τους πρώτους όμως να είναι λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος, είχαμε τη νίκη με 60-63 και την πρόκριση στους 8 της Development 2 κατηγορίας!

Έπαιρνε και έπαιρνε και έπαιρνε... τίποτα δε φαινόταν να μπορεί να σταματήσει τον Ρομποτή στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον γκαρντ των "μωβ" να υπογραφεί και με τα... δύο το προβάδισμα του Ανακασιακού στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, έστω και αν οι Γκατζηρούληδες ήταν κάτι παραπάνω από καλοί για τους Flint Tropics. Ο Βασίλης κιόλας πήρε σχεδόν όλες τις μάχες κάτω από τα καλάθια, με τους Τζανετή και Γράσσο να έρχονται από τον πάγκο και να... σπρώχνουν και εκείνοι τους "λευκούς" προς την ισοφάριση του σκορ. Ο Σιαπατόρης όμως ήταν εκεί, ο Ρομποτής εκτέλεσε και από μακριά και το ημίχρονο βρήκε τον Ανακασιακό να διατηρεί το προβάδισμα με σκορ 26-34.

Η ένταση στο παρκέ του ΣΕΦ ανέβηκε, με τις μάχες να είναι αρκετά δυνατές αλλά συνάμα μπασκετικές! Δεν κατάφερε παράλληλα καμία από τις δύο παρέες να ξεφύγει στο σκορ, με τον Γκατζηρούλη τον Σεραφείμ να παίζει με πάθος και να φέρνει την παρέα του στο 42-43 πίσω. Ο Σιαπατόρης το βράδυ της Τρίτης όμως δεν είχε αντίπαλο.. Ήταν εκεί σε κάθε δύσκολη στιγμή του Ανακασιακού, με τους συμπαίκτες του να ακολουθούν σε απόδοση και να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 60-63 και ταυτόχρονα να προκρίνονται στις 8 καλύτερες ομάδες της Development 2.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σιαπατόρης με 36 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καραντζής με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Λιαροστάθης, Τζανετής 4, Χατζηνάκης 10, Γράσσος 5, Καραντζής 14, Σκαμαντζούρας, Γκατζηρούλης Σ. 17, Γκατζηρούλης Β. 8, Τσέκερης 2.

Ανακασιακός (Ρομποτής): Σιαπατόρης 36, Ζαφειρόπουλος, Ρομποτής 15, Καμζέλας, Ζουγανέλης 8, Μακρής 4, Αλεξίου.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!